Tatry z druhej strany a mesto plné atrakcíí

Zakopané je mestečko, ktoré vám má čo ponúknuť, či je leto, či zima. Je veľkým strediskom cestovného ruchu s množstvom atrakcií. Zakopané  ponúka  jedinečnú atmosféru, služby na vynikajúcej úrovni, nákupy, nočný život, či turistiku v Tatrách. Okrem toho miestni sú majstrami marketingu, vedia, že ich mesto má čo ponúknuť a vedia to „predať“.

Pohľad na Kasprov vrch

Doprava

Do Zakopané ho sa pohodlne dostanete autom. Leží kúsok od slovenských hraníc a za hodinku a pol sa tam dostanete z Popradu, príp. rovnako dlho vám bude trvať cesta z Dolného Kubína. Do Zakopaného nemusíte ísť po žiadnych spoplatnených cestách.

Vlakom sa do Zakopaného nedostanete (iba ak poriadnou okľukou cez Žilinu, Zwardoń a Żywiec), no môžete využiť priamy autobus z Popradu.

Čo vidieť

Kasprov vrch

Kasprov vrch je dominantou Zakopaného. Ak sa vám nechce šľapať pešo, vyviesť sa môžete lanovkou, avšak pripravte sa na nekonečné rady turistov. Prípadne sa sem vyberte skoro ráno, aby ste v rade boli medzi prvými. Autom sa až k lanovke nedostanete, vjazd je len na povolenie, takže úsek od parkoviska k lanovke budete musieť prejsť predsa len pešo. Prípadne môžete využiť taxík, ktorý vás môže vyviesť až k lanovke. Cesta lanovkou na Kasprov vrch trvá asi 15 minút s jedným prestupom. Cena je oproti slovenským lanovkám celkom priaznivá – 16 Eur za spiatočný lístok. Na vrchole budete obklopený slovenskými a poľskými vrcholmi Tatier, a môžete stáť jednou nohou na Slovensku a druhou v Poľsku. Ďalšie informácie nájdete tu.

Kasprov vrch
Lanovka prichádza na Kasprov vrch

Gubalowka

Ďalší tip na turistiku je vrch Gubalowka. Dostanete sa sem asi hodinovou túrou do kopca.  Na vrchol premáva aj pozemná lanovka. Cesta trvá asi 3 minúty. My sme Gubalowku vynechali, ale aspoň máme dôvod opätovne Zakopané navštíviť.

Lanovka smerujúca na Gubalowku

Ulica Krupówki

Keď navštívite Zakopané nemôžete obísť najznámejšiu ulicu Krupówki v centre mesta. Nájdete tu množstvo obchodov, reštaurácií, stánkov s občerstvením, ale aj obchodíkov so suvenírmi. Je to taká veľká tržnica, kde kúpite všetko možné. Od typických kroviek, cez pelendreky, syry, sušené hríby, až po oblečenie, kabelky a hračky.

Dom hore nohami

Jednou z atrakcií Zakopaného je aj dom postavený hore nohami. Nájdete ho neďaleko ulice Krupówki. I keď je len mierne naklonený,  je celkom náročne sa v ňom pohybovať. Na fotkách, ktoré tu zhotovíte sa poriadne nasmejete. 😀

Dom hore nohami
Akrobat Záchodový 😀

7D kino

V Zakopanom nájdete naozaj množstvo atrakcii a za zmienku stojí aj 7D kino. Za 5 minút strávených v miestnosti zaplatíte 5 eur. Môžete si vybrať z niekoľkých filmov. V jednom sa prenesiete k dinosaurom do praveku, alebo sa môžete vybrať na výlet do vesmíru. Je celkom hrôzostrašné, keď vás naozaj niečo chytí za nohu, alebo obleje vodou. Mierne, ale predsa. 😀

Chochołowskie Termy

Po výdatnej turistike je celkom dobrý nápad relax v aquaparku. Chochołowskie Termy sú necelých 20 km od Zakopaného, a ak sa budete vracať cez Oravu, máte ich dokonca po ceste. Ceny sú podstatne nižšie ako v našich slovenských aquaparkoch. Ďalšie informácie nájdete naich oficiálnej stránke. Často ich nájdete aj v ponuke na Zľavomate.  Okrem toho nájdete aquapark aj priamo v Zakopanom.

Chochołowskie Termy

Náš tip

Navštíviť Zakopané je skvelá možnosť ako stráviť víkend, prípadne predĺžený víkend. Budete sa tu cítiť prijemne, či je leto, či zima, či hľadáte nočný život alebo turistiku. Naši susedia sú naozaj majstrami marketingu, vedia, čo  je u nich jedinečné a vedie to predať. I keď im patrí oveľa menšia časť Tatier, vedia to plnohodnotne využiť. V Zakopanom vám obchodníci v mnohých prípadoch umožnia platiť eurom. Okrem toho, v súčasnosti sa už takmer všade dá platiť kartou, takže poľské zloté vám ani nebude treba. Ale človek nikdy nevie, čo sa môže prihodiť,  tak mať pre istotu nejaké zloté pri sebe, nie je na škodu.