Malebná dedinka na severe Chorvátska

Chorvátsko je zrejme najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou Slovákov. Autom je to doslova na skok, domáci rozumejú aj slovenčine, nájdete tam krásnu prírodu a na mnohých miestach čisté, priezračné more. Nie nadarmo sa mu hovorí aj slovenské, pri takom počte našich krajanov. Mnoho ľudí Chorvátsko odsudzuje, práve preto, že tam chodia „všetci“. Každá krajina má svoje plusy aj mínusy, no neoplatí sa robiť unáhlené závery skôr, ako ju sami nespoznáte. My sme zakotvili na severe Chorvátska v dedinke Brseč, o ktorej vám povieme niečo viac.

Dedinka Brseč

Doprava

Dovolenkári, ktorí chcú navštíviť Chorvátsko, zrejme najčastejšie využívajú auto. Odveziete sa z domu až do cieľa, môžete si zobrať batožiny koľko len chcete, pričom sa nemusíte obmedzovať pravidlami leteckej spoločnosti.

Ak sa vyberiete do Chorvátska autom, máte viacero možností. Diaľnicami sa do Chorvátska dostanete cez Maďarsko alebo Rakúsko, a ak zakotvíte na severe  krajiny pôjdete aj cez Slovinsko. V Rakúsku budete platiť za 10-dňovú diaľničnú známku 9€, maďarská 10-dňová známka stojí 2975,00 HUF (11,23€) a v Slovinsku za 7-dňovú zaplatíte 15€, alebo si môžete kúpiť mesačnú za 30€. Slovinci nemajú 10-dňovú známku, zrejme vedia prečo. V Chorvátsku si nekúpite diaľničnú známku, ale musíte platiť mýto. To znamená, že koľko km diaľnic prejdete, toľko si zaplatíte. Taktiež môžete skúsiť diaľnice obísť, ale najskôr si prerátajte, či sa vám to vôbec oplatí, a či neminiete viac na benzín, ako na diaľničnú známku alebo mýto.

Diaľničné známky si môžete zakúpiť aj elektronicky tu – Maďarsko, Rakúsko

Ďalšia možnosť je lietadlo. Do týchto severnejších oblastí sa zrejme viac oplatí využiť auto, ale ak cestujete viac na juh Chorvátska, tu už treba zvážiť, čo je pre vás výhodnejšie. My sme zostali takmer úplne na severe Chorvátska v dedinke Brseč, čiže auto bola najvýhodnejšia varianta. Najbližšie letisko k tejto dedinke je v Rijeke.

Do Chorvátska sa môžete vybrať aj vlakom alebo autobusom. Do Záhrebu sa dostanete priamym autobusovým spojom. Flixbus chodí z BA priamo do Záhrebu, priama linka chodí aj z Krakova, ktorá má zástavku aj na strednom Slovensku, napr. RK, DK.

Cesta popri mori

Ubytovanie 

Brseč je veľmi malou dedinkou a zrejme nie každému by táto oblasť vyhovovala. Naše ubytovanie bolo od pláže vzdialené asi 15 min pešo, a keďže je Brseč situovaný na kopci, k jedinej pláži sa schádzalo po schodoch a celkom strmým zrázom. Čiže pri návrate z pláže ste si mohli otestovať kondičku. 😀 Napriek tomu sme boli s ubytovaním spokojní a môžeme len odporúčať. Izby čisté, pani domáca veľmi milá a ochotná so všetkým pomôcť. Cena za 7 noci pre dvoch nás vyšla 252 eur. Link na ubytovanie tu. Nájdete tu samozrejme aj ubytovania bližšie pri pláži i s výhľadmi na more, taktiež v priaznivej cene.

Terasa nášho ubytovania

Pláže

V Brseči je len jedna menšia pláž, ktorá je prístupná po zemi. Je kamienková a more absolútne čisté, priezračné. Ak však zatúžite po súkromí, môžete sa preplaviť na nafukovačke, člne, alebo len vlastnými silami odplávať o kúsok ďalej za prvý skalný útes a nájdete niekoľko menších plážičiek s malými jaskynkami. Keďže pláže sú kamienkové a  nie každému je príjemné kráčanie po ostrých skalkách, mnoho ľudí nosí špeciálne „papučky“ do vody. Kúpite ich skoro v každom chorvátskom obchode. Ak si ich kúpite už doma na Slovensku, značne ušetríte.

Pozdĺž polostrova Istria je množstvo krásnych pláží. Čiže, ak vás Brseč omrzí, stačí nasadnúť do auta alebo autobusu a za pár minút sa opaľujete na ďalšej pláži v inej dedinke. 

Priezračné more
Naša súkromná jaskyňa

Čo vidieť

Mieste kostolíky

Na to, že je Brseč naozaj malý, má až tri kostolíky. Kostol Márie Magdalény nájdete na útese za dedinkou a je odtiaľ nádherný výhľad na more. Kostolík je maličký, dal by sa nazvať skôr kaplnkou. Vedie k nemu lesná cestička, asi 10 min pešo od centra. Kostol sv. Juraja sa nachádza v strede dediny. Ráno vás budú prebúdzať jeho zvony. Každú nedeľu sa tam koná aj sv. omša.

Kostol Márie Magdalény

Útes 

Keď sa vyberiete za dedinku, smerom na juh, nájdete lesnú cestičku, ktorou zídete takmer až ku pláži. Keď zostúpite na  úroveň približne 20 m n. m. prídete k vysokej skale, na ktorú sa môžete vyšplhať pomocou lana. Lano sa tvárilo dosť pevne, ale keďže sme toto miesto objavili len úplnou náhodou, a na šplhanie sme nemali veľmi vhodnú obuv, zostali sme len pri skale. Bol odtiaľ krásny výhľad, no zo skaly týčiacej sa z mora musel byť priam luxusný.

Skalný útes

Opatija 

Ak vás pokojná dedinka omrzí a zatúžite po nákupoch, väčšom mestskom ruchu, či poriadnom nočnom živote, len o 10km ďalej sa nachádza Opatija. Dlhá promenáda popri mori je ako stvorená na večernú prechádzku. Z betónovej promenády sa do mora dostanete schodíkmi. Vyzerá to skôr akoby ste vchádzali do veľkého bazéna.

Nájdete tu aj sochu dievčaťa s čajkou, ktorá stojí na skale v mori a chodí sa na ňu pozerať množstvo turistov. Kúsok od sochy je kamera, ktorá funguje aj ako fotobúdka. Stlačíte tlačidlo, spustí sa časomiera, naštelujete sa a odfotíte. Fotku potom nájdete na tejto stránke.

Popri promenáde stojí množstvo reštaurácii, kde si môžete vychutnať obed či večeru aj s výhľadom na more. Ceny sú dosť podobné tým naším „tatranským“.

A po dobrej a výdatnej večeri naskočte na jeden z člnov a užite si romantickú plavbu pozdĺž pobrežia pri západe slnka. Plavbu vám budú ponúkať na každom kroku, môžete si vybrať, či chcete súkromnú na malej loďke, alebo väčšiu loď s viacerými pasažiermi. Netradičnou atrakciou, ktorú Opatija ponúka je aj plavba na ponorke. My sme si vybrali súkromnú loď s nápojom grátis. Zážitok to bol skvelý, akurát škoda, že im práve došlo šampanské, a tak sme dostali minerálku v plastovom pohári. To bolo mierne sklamanie, ale odčinili to tým, že nám kapitán na chvíľu dovolil ujať sa kormidla.

Reštaurácia v Opatiji
Súkromné hotelové pláže
Plavba na člne pri západe slnka
Večerná Opatija

Ďalšie informácie a zaujímavosti

Trajekt 

Z prístavu Brestova, ktorý sa nachádza 6 km od Brseča, premáva trajekt na ostrov Cres.

Pokojná oblasť 

Brseč je miesto, ktoré je skôr pre turistov vyhľadávajúcich pokoj, ticho, prírodu, a čo najmenej hluku. Čiže ak túžite po poriadnych večerných žúrkach, tu ich nehľadajte.

Sneh 

Z Chorvátska sa s vami musíme podeliť ešte s malou kuriozitou. Jeden deň sme si urobili výlet do Talianska, a keď sme sa po tme v noci vracali späť, okrem toho, že nás navigácia posielala cez kukuričné polia a do uličiek, ktorými by neprešiel ani bicykel, tak kúsok pred Brsečom sa zjavili veľké kopy snehu. Neverili sme vlastným očiam, ale naozaj to bol sneh a krúpy. V polke júla v Chorvátsku bola riadna metelica. Popri chodníkoch asi metrové kopy snehu. A vonku 25 stupňov. Celkom, psycho, nie?

Náš tip 

Čo sa týka Chorvátska, dá sa povedať, že ľudia sa delia na dva tábory. Na tých, čo Chorvátsko milujú a nedajú naň dopustiť a na tých, ktorí sú voči Chorvátsku skeptickí, lebo tam chodí každý, na každom kroku Slovák, Čech, či Poliak a nie je to zrovna žiadna exotika. Nás Chorvátsko veľmi príjemne prekvapilo. Čakala nás krásna príroda, voňavé borovicové lesy a priezračné čistučké more. Neviem ako to vyzerá v ostatných častiach krajiny, ale v Brseči bolo krásne. Je to miesto pre ľudí, ktorí hľadajú pokojnejšiu oblasť s menším počtom turistov. Rušný život hľadajte o 10 km ďalej v Opatiji.

Uličky v Brseči