Najromantickejší ostrov Európy

Santorini je grécky ostrov známy svojimi bielymi domčekmi a kostolmi s modrými kupolami. Nachádza sa 220 km juhovýchodne od Atén. Počuli sme, vraj každý zamilovaný pár by tu mal stráviť aspoň raz romantickú dovolenku. Mnoho párov sa príde na ostrov zosobášiť, alebo tu trávia svadobnú cestu. Zrejme aj preto je Santorini považovaný za jeden z najromantickejších ostrovov Európy. Legendárnymi sa stali hlavne západy slnka v Oií.

Mestečko Oia

Doprava

Čo sa týka dopravy, máte na výber z viacerých možností. Môžete letieť priamo na ostrov, bez prestupov. Najvýhodnejšie a najlepšie priame spojenie nájdete z Viedne, no i tak môžete objaviť aj lacnejšie varianty.

Vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam sa viete do Atén dostať za 40-60 eur spiatočne a následne letieť na ostrov tiež za podobnú sumu. Lety z Atén na Santorini sú pravidelné, niekoľko krát za deň, takže ak sa vám to podarí dobre skombinovať, môžete značne ušetriť.

Ďalšia možnosť je trajekt. Do Atén priletíte lietadlom, presuniete sa do prístavu a nasadnete na loď. Výhodou je, že neplatíte za batožinu. My sme využili spoločnosť Blue Star Ferries, kde najlacnejší jednosmerný lístok stojí 20 eur. Ďalšie spoločnosti sú Sea Jet a Hellenic Seaways. Lístky na trajekt kúpite tu.

Trajekt Blue Star Ferry

Do Atén sme prileteli lietadlom z poľského Krakova a následne sa plavili loďou. Z aténskeho prístavu Piraeus cesta na Santorini trvá okolo 7 hodín. Je to oproti lietadlu, ktoré túto vzdialenosť prekoná za necelú hodinu, oveľa dlhšia cesta, ale výhľad na okolité ostrovčeky stojí za to.

Keď po dlhej ceste konečne zakotvíte v prístave na Santorini, hneď ako vystúpite z lode, začnú vás naháňať miestni, ktorí vám núkajú odvoz do hotela, alebo vám rovno chcú požičať auto. Doslova vás budú prenasledovať. Vďaka ním sme omeškali lokálny autobus, ktorý chodí len vtedy, keď v prístave zakotví loď. Cena lístka na takýto  autobus vás vyjde 2,50€, treba však pripomenúť, že autobusy jazdia z rôznych časti ostrova iba do hlavného mesta FIRA, kde následne musíte prestúpiť, a tak  pokračovať v ceste do vašej cieľovej destinácie. Keďže sme ten autobus nestihli, museli sme hľadať inú variantu a teda tých miestných, kvôli ktorým sme omeškali autobus. Odvezú vás za 10 až 30€. Dá sa zjednávať.  

Pri pobyte na ostrove určite odporúčame požičať auto, pre tých dobrodružnejších štvorkolku alebo motorku, a tak precestovať celý ostrov. Ceny za požičanie sa pohybujú od 15 do 40€ za deň a požičovne nájdete na každom kroku. Ak chcete ušetriť pár eur, zvoľte požičovne viac vzdialené od pláže, nie na frekventovaných uliciach a promenádach. Pri požičiavaní  odovzdáte svoj občiansky alebo vodičský preukaz, ktorý slúži ako záloha a môžete vyštartovať v ústrety dobrodružstvu. Ďalšou variantou pohybu po ostrove sú miestne autobusy. Ceny sa pohybujú okolo 2€ za jednu cestu. Odchody a príchody autobusov zo všetkých častí ostrova nájdete tuPredsa len odporúčame štvorkolku alebo motorku, pretože autobus nejazdí úplne všade, a takto si užijete aj viac zábavy. Štvorkolku si vyberte s lepším výkonom, pretože často pôjdete do kopca, tak aby ste ju niekde nakoniec nemuseli tlačiť. 😀

Výhľad na ostrov z Thiry

Ak sa budete vracať domov opäť trajektom, do prístavu odporúčame využiť radšej taxík alebo požiadať o odvoz miestnych obyvateľov. Autobus z Firy do prístavu údajne chodí iba jeden a pasažierov je veľa. Cestu do prístavu sprevádzajú kolóny, a teda aj meškania. Preto sa vyberte s dostatočným predstihom. Vedľa nášho ubytovania sídlila požičovňa áut a motoriek, a tak sme sa spýtali, či by neboli ochotní nás odviezť do prístavu. A veru boli. Odviezli nás za 15 eur, čo bola oproti taxíku výhodnejšia suma.

Kde sa ubytovať?

Santorini je pomerne drahý ostrov, ale sú miesta, kde sa dá ubytovať aj za prijateľne ceny. Ak vyhľadávate luxusné rezorty s bazénom a výhľadom na more, je tu pre vás Oia a Fira, ktoré vidíte takmer na každej pohľadnici. Priemerne za jednu noc tu zaplatíte 200€. Ak hľadáte dostupnejšiu variantu, na výber máte lokality ako Perissa, Perivoloss alebo Kamari. Tieto oblasti majú blízko pláž, a takmer každý hotel má aj bazén. V tejto oblasti nájdete kvalitné a pekné ubytovanie aj za 35€/noc. Ubytovanie môžete hľadať cez booking, alebo cez airnbn, kde ponúkajú svoje byty, či domy lokálni obyvatelia. Tu zvyčajne nájdete oveľa nižšie ceny, ako majú hotely. My sme boli ubytovaní tu. Boli sme absolútne spokojní, izby boli pekné, čisté, vonku bazén a vyšlo nás to 205€ na 5 nocí pre dvoch.  Môžeme odporúčať.  

Aparthotel Villa Nicolas
Izby boli príjemné a čisté
Nechýbal ani bazén

Čo vidieť?

Oia 

To je to mestečko, ktoré na nás kuká z každej magnetky či pohľadnice. Krásne biele domčeky, kostolíky s modrými kupolami a nekonečne bazény  v rezortoch vtesnane do útesov. Toto je povinná jazda, teda ak sa na Santorini vyberiete, musíte ho vidieť. Mnoho turistov tu chodí aj kvôli západu slnka, ktorý je údajne najkrajší práve na tomto mieste. V hlavnej sezóne sa to turistami hemží, preto ak chcete mať dobrý výhľad, vyberte sa sem v predstihu. V Oií nájdete úzke uličky, plné obchodíkov, barov a predražených reštaurácií s dychberúcimi výhľadmi. Toto mestečko pláže nemá, nájdete tu len dve mieste, kde sa dá dostať k moru.

Mlyn v Oií
Kostolíky na každom kroku
Oia

Fira 

Hlavné mesto Santorini, ktoré je podobne ako Oia, na útese plnom modrých domčekov a kostolíkov. Z vrchu po útese sa môžete zviezť kabínkovou lanovkou  ku moru a naspäť. Nájdete tu množstvo krásnych uličiek s obchodmi, suvenírmi, reštauráciami, galériami a množstvo iných. Ak sa budete chcieť prejsť do starého prístavu, čaká na vás 588 schodov , prípadne niekoľko somárikov ochotných zviesť vás dole. Aj tu chodí veľa turistov pozorovať západ slnka, niektorí dokonca tvrdia, že je krajší ako v Oii.

Fira
Vo Fire sa nachádza aj prístav
Uličky vo Fire

Kamari 

Oblasť, kde nájdete množstvo kaviarničiek, obchodíkov, či reštaurácií situovaných na promenáde pozdĺž pláže. Táto oblasť síce nemá rezorty na útesoch s bazénmi a výhľadmi na more, ale môžete sa poprechádzať po dlhej promenáde na pláži s čiernym pieskom. Santorini je sopečný ostrov a vulkanickou činnosťou vznikli aj takéto pláže. Ak zatúžite po letnom kine, zájdite do Open Air Cimena. Krásne prostredie, perfektne upravený exteriér a voňavé bylinky. A ak vám bude zima, ako nám, dostanete aj deku. Treba si ju ale vypýtať. Letné kino bolo jedno z najlepších zážitkov na ostrove, len keby sme si vybrali lepší film. Premietajú každý večer, tak vyberajte rozumne. Zážitkom je aj to, keď vám doslova ponad hlavu preletí lietadlo. Blízko tejto oblasti je letisko a lietadlá pristávajú každú chvíľu.

Pláž Kamari
Open Air Cinema

Thira 

Z Kamari sa dostanete aj do starobylého mestečka Thira, ktoré je situované na vrchole hory pri Kamari. Ak sa sem vyberiete na štvorkolke alebo motorke, zažijete aj skvelú adrenalínovú jazdu serpentínami, ktoré vedú na vrchol. Toto je zážitok hlavne pre pánov, Adam si túto cestu skvele vychutnal a to hneď dva-krát. Keď sme sa sem vybrali, netušili sme, že o 14.30 zatvárajú, a tak sme sa sem prišli aj na ďalší deň ráno. Otvárajú 8.30. Nakoniec to bola aj lepšia voľba, keďže ráno je slnko miernejšie a na vrchole hory sa nemáte kam ukryť do tieňa. Ak zatúžite po turistike a nechcete využívať žiadny dopravný prostriedok, jednoducho sa tu dostanete aj pešo turistickým chodníčkom z Perissy. Z Thiry je krásny výhľad na celý ostrov, takže stojí za to tú cestu absolvovať. Vstupné do mestečka činí 4 pre dospelého.

Thira

Perissa, Perivolos 

Tieto oblasti sú veľmi podobné Kamari. Dlhá promenáda popri pláži, kaviarničky, reštaurácie a obchodíky. Ak si kúpite v niektorej prevádzke pri pláži hoci len jeden drink, môžete celý deň ležať na lehátku, ktoré im prislúcha. V Perisse sme nakupovali v supermarkete, v ktorom nájdete všetko, čo potrebujete a ceny sú veľmi podobné našim. Pri večernej prechádzke Perissou sa pripravte na množstvo otravných čašníkov, ktorý vás budú ťahať do svojej reštaurácie alebo baru. Samozrejme česť výnimkám, niektorí boli aj celkom milí. V reštauráciach si každý nájde to svoje. Od pizze, cez grécky šalát a morské plody až po mäso na všetky spôsoby. Miestne bary vás budú lákať na šťastné hodinky (väčšinou 20.00-21.00), kedy si kúpite dva drinky a zaplatíte iba za jeden, prípadne všetky drinky za 5 eur a podobne.

Pláž Perisa

Červená pláž 

Santorini má prevažne čierne pláže, ktoré vznikli sopečnou činnosťou, nájdete tu ale aj červenú pláž,  ktorá je naozaj červená. Nachádza sa pri mestečku  Akrotiri a ak sa rozhodnete ju navštíviť, odporúčame aspoň trochu pevnejšiu obuv, keďže pôjdete skalnatými útesmi. Prístup nie je náročný, avšak treba byť veľmi opatrný.

Červená pláž

Maják 

Na juhu ostrova, taktiež pri Akrotiri, nájdete maják. Aj tu chodí veľa turistov pozorovať západ slnka, a krásny výhľad na more. Toto miesto nás až tak veľmi neočarilo, každopádne si urobte vlastný názor.

Západ slnka pri majáku

Hrad Kasteli 

V dedinke Emporio nájdete zrúcaninu stredovekého hradu. Chvíľu nám trvalo pochopiť, ktoré ruiny k nemu patria, ale keď sa na ne vyšplháte, čaká vás zaujímavý výhľad. Len opatrne, lebo hrad sa stále pomaly rozsýpa. Taktiež kúsok ďalej je cestička, popri ktorej nájdete niekoľko mlynov. Niektoré sú úplne rozpadnuté, niektoré opravujú a asi jeden je v dobrom stave, no i napriek tomu vás čaká výhľad na krásnu scenériu tohto miesta.

Mlyn v dedinke Emporio

Samozrejme na Santorini, môžete vidieť omnoho viac zákutí a pekných miest. Napr. white beach, Imerovigli, ktoré je podobné ako Oia a Fira, alebo sa môžete vybrať na ostrovček oproti, kde nájdete sopečný kráter. Nájdete tu tiež množstvo múzeí aj archeologické nálezisko v Akrotiri. Je len na vás kam sa vyberiete. Keď sme jazdili na štvorkolke, pristavili sme sa cestou na mnohých miestach, ktoré sa nám zapáčili. Na Santorini je údajne až 400 kostolov a množstvo iných zaujímavostí, takže je, čo pozerať.

Ďalšie informácie a zaujímavosti

Pitná voda

Zaujímavosťou je, že na Santorini nie je pitná voda. Do kohútikov tečie len odsolená morská voda, ktorá je ale aj tak stále slaná. Takže more vám tečie až domov. Pitnú vodu si teda musíte kupovať. Keď sme išli na  Santorini, celkom sme sa báli, koľko za tu vodu minieme, keďže sme čítali, že balená voda je dosť drahá, okolo 2€ za fľašu. Neviem, kde tí ľudia nakupovali, ale my sme v supermarkete kúpili 1,5/ fľašu za 0,35€. Takže žiadny problém.

Somáriky 

Na Santorini sa môžete zviesť aj na somárikoch. Odvezú vám batožinu, aj vás. Mnohí ľudia sú však proti tejto atrakcií, zdá sa im to ako tyranie zvierat, keďže somáriky pracujú cely deň, aj v ťažkých horúčavách. Takže je na zvážení každého z nás, čí sa na somárikovi chce odviesť. 

Toalety

Na Grécku je zvláštne to, že keď vykonáte potrebu, použitý toaletný papier musíte hodiť do koša. Je to údajne preto, že potrubia majú malé rúrky, a tak by sa upchalo. Nestretli sme sa s tým úplne všade, väčšinou v reštauráciach, na lodi a iných prevádzkach. Toto upozornenie nájdete na WC doske.

Miestni obyvatelia

Buď sme nemali šťastie na milých ľudí, alebo sú gréci jednoducho neochotní ľudia. Pokiaľ z vás nemajú finančný úžitok, priateľskú radu nečakajte. Samozrejme nechceme hádzať všetkých do jedného vreca, ale či sme sa pýtali na cestu, obchod alebo miestne autobusy, väčšinou len čosi odvrkli. Podobne sme to zažili aj v Atenách. 

Somariky na vrchole Thiry

Náš tip 

Dovolenka na Santorini bola veľmi príjemná, avšak záleží na tom, čo hľadáte. Osobne si myslím, že na pobyt na Santorini vám stačia 4-5 dní. (Samozrejme, ak nie ste ubytovaní v luxusnom rezorte v Oií, tam by sme vydržali aj mesiac. :D) Za ten čas pochodíte celý ostrov, aj sa stihnete okúpať. Nájdete tu pekné pieskové pláže, od bielych cez červené, až po čierne, avšak grécke ostrovy ponúkajú aj oveľa krajšie. Preto by bolo lepšie spojiť návštevu Santorini aj s iným gréckym ostrovom.  Keď sa budete prechádzať po ostrove Santorini, zistíte, že na mnohých miestach vyzerá ako vyprahnutá púšť. Veľký kontrast medzi krásnou Firou, Oiou a ostatnými časťami ostrova. Každopádne sa  oplatí toto miesto navštíviť, dych berúcich miest  je tu napriek tomu dosť.

A takto parádne nám bolo na Santorini