Čo vidieť v Budapešti za jeden deň?

Hlavné mesto našich južných susedov je jedným z najkrajších miest v Európe. Presvedčí vás o tom prechádzka popri Dunaji, majestátne pamiatky a množstvo atrakcií. Vďaka svojej kráse získala prívlastky ako Perla na Dunaji alebo Kráľovná na Dunaji. Niektorí tvrdia, že Budapešť je dokonca krajšia než Praha. Vráťme sa ale späť do Budapešti a poďme sa pozrieť na všetky tie nádherné miesta.

Výhľad na vysvietený parlament

Doprava

Pred tým ako Budapešť začneme obdivovať musíme sa sem najprv nejako dostať. Do Budapešti sa dostanete vlakom aj autobusom. Z Bratislavy chodí autobus spoločnosti Student Agency, a tiež Flixbus, takže sa tam dostanete priamo bez prestupov, takisto existuje aj priame vlakové spojenie. Z Rk je cesta vlakom trochu komplikovanejšia, keďže treba absolvovať aspoň dva prestupy, preto sme zvolili auto.

Cesta autom je úplne jednoduchá. Desaťdňová maďarská diaľničná známka stojí 2975,00 HUF (11,23 €), avšak do Budapešti po diaľniciach ísť nemusíte, dajú sa obísť. Diaľničnú známku si môžete kúpiť aj online tu

Po meste sa môžete pohybovať metrom, električkami, autobusmi, trolejbusmi a dokonca funguje aj lodná mestská doprava po Dunaji. Budapeštianske metro ma štyri trasy – M1, M2, M3 a M4. Cena jedného lístka  je 350 HUF (1,08€). Ak chcete v Budapešti stráviť celý deň, výbornou voľbou je celodenný lístok za cenu 1650 HUF (5,10€), ktorý obsahuje všetky vyššie uvedené druhy mestskej dopravy alebo zľavnená kupónová knižka – 10 lístkov s cenou 3000 HUF (9,27€). Využiť môžete aj 72-hodinový lístok za 4150 HUF(12,82€) a týždenný za 4950 HUF(15,30€). Ďaľšie informácie o doprave nájdete na oficiálnej stránke tuPohybovať sa loďkou ako verejnou dopravou bol v celku zaujímavý zážitok.

Čo vidieť

Parlament

Budova parlamentu je jednou z dominánt mesta a nemôžete ju obísť.  V parlamente sa nachádza 691 prepychovo zariadených miestností, a tiež koruna svätého Štefana. Okolie impozantnej stavby môžete prejsť sami, alebo sa môžete pripojiť k prehliadke, ktorej súčasťou sú slúchadlá a nechýba aj slovenčina. Cena prehliadky pre občanov EU je 2400 HUF (7,41€), pre občanov mimo EU 6000 HUF (18,54€). Otvorený je denne od 8.00 do 18.00, v zimných mesiacoch sa môže otváracia doba líšiť.

Maďarský parlament

Rybárska bašta 

Rybárska bašta je azda najfotogenickejším miestom v Budapešti. Patrí k najrušnejším miestam s krásnym výhľadom. Bašta kedysi slúžila na obranu hradu a bola pomenovaná po cechu rybárov. V areáli sa nachádza aj kostol sv. Michala (Matyášov chrám). Vstup do kostola je spoplatnený, lístky kúpite aj online. Boli tu korunovaní cisár František Jozef I. a jeho manželka Sissi. 

Rybárska bašta

Námestie Hrdinov

Jedno z najvýznamnejších budapeštianskych námestí. Jeho dominantou je Pamätník milénia (na vrchole ktorého je umiestnená socha archanjela Gabriela s maďarskou svätou korunou sv. Štefana) Pod ňou je knieža Arpád a ďalších 6 kniežat, ktorí na toto územie priviedli Maďarov. Za stĺpom sa nachádzajú dva poloblúky, v ktorých sú sochy 14-tich hrdinov.

Námestie hrdinov

Mestský park 

Za Námestím Hrdinov nájdete  Mestský Park (Városliget), ktorý je skvelým miestom na prechádzku. Jazierko, veľa zelene, zámok. Miesto ako stvorené na romantickú prechádzku alebo piknik. Nachádza sa tu aj Kaštieľ Vajdahunyad, ktorý ale v skutočnosti nikdy neslúžil ako kaštieľ, ani ako sídlo kráľov.  V parku nájdete termálne kúpele, múzeum aj zoologickú záhradu. Môžete sa plaviť po jazere alebo si posedieť v kaviarni.  Vstup do areálu parku je bezplatný.

Mestský park (Városliget)
Mestský park (Városliget)

Budinský hrad 

V Budinskom hrade sa nachádzajú dve múzeá. Historické múzeum Budapešti a Maďarská národná galéria so zbierkou veľkolepých maďarských obrazov a sôch. Okrem toho sa návštevník môže poprechádzať po nádvorí a užiť si nezabudnuteľný výhľad na okolie. Na Budínský hrad sa môžete dostať lanovkou od Reťazového mosta alebo to skúste pešo. Vstupné do Maďarskej národnej galérie je 1800 HUF (5,5€) pre dospelého,  vstupné do Historického múzea Budapešti činí 2000 HUF (6,2€) pre dospelého. Ceny sa môžu v závislosti od sezóny alebo aktuálnych výstav meniť. Ďalšie informácie o Budínskom hrade nájdete tu

Budínsky hrad
Výhľad na parlament z hradu

Bazilika svätého Štefana 

Pri návšteve Budapešti nevynechajte Baziliku svätého Štefana, ktorá je najväčším kostolom v meste. A ak zdoláte takmer 150 schodov na vrchol veže, čaká vás odmena v podobe krásneho výhľadu na celú Budapešť.

Bazilika sv. Štefana
Výhľad z Baziliky sv. Štefana

Topánky na brehu Dunaja

Pamätník na brehu Dunaja pripomína 4000 ľudí, prevažne židov, ktorých zabili počas druhej svetovej vojny. Boli zabití na brehu rieky, aby ich telá spadli rovno do vody, avšak predtým sa museli vyzliecť a vyzuť. Pamätník preto predstavuje 60 železných párov topánok.

Židovský pamätník

Spievajúca fontána

Večerné posedenie pri spievajúcej fontáne bolo jedným z najkrajších zážitkov v Budapešti. Svetelná šou, známe filmové hity, moderná, klasická alebo roková hudba. Program si môžete pozrieť tu. Vstup je bezplatný a fontánu spúšťajú každoročne na jar.

Spievajúca fontána

Ďalšie tipy na výlety

Okrem vyššie spomenutých pamiatok môžete navštíviť aj Gellértovu horu (235 metrov vysoká hora s krásnym výhľadom a sochou slobody, taktiež tu nájdete aj známu Citadellu), Tropicarium (morské akvárium), Zoo, botanickú záhradu, či budapeštianske kúpele. Tieto veci sme už nestihli, keďže sme v Budapešti strávili len jeden deň.

Ďalšie informácie a zaujímavosti

Metro 

V Budapešti nájdete najstaršie metro kontinentálnej Európy, ktoré funguje od roku 1896. Dnes je linka zaradená do kultúrneho dedičstva UNESCO. Linka má označenie M1 alebo Žltá linka. Keď sa touto linkou preveziete, budete mať pocit, že ste sa vrátili v čase, a taktiež mať strach, či sa nerozsype a dovezie vás do cieľovej stanice.

Ceny

Ceny v Budapešti sú dosť podobné tým našim. Niečo je drahšie, niečo lacnejšie, ale v priemere miniete v reštaurácií, či v supermarkete to, čo u nás. V Maďarsku sa možno budete miestami cítiť ako milionári, keďže 1 euro je v prepočte okolo 320 forintov. Čiže 10 eur je už 3200 forintov a 100 eur, to už máte 32000. Je to celkom vtipný pocit a hlavne vtipné prepočítavanie. 😀

Náš tip 

Budapešť je jedno z tých miest, kde sa oplatí pobudnúť aj dva, tri dni. Príjemné miesto na spoznávanie histórie, oddych, či romantické prechádzky. Výlet do Budapešti môžete spojiť aj s návštevou Štúrova, či Ostrihomu vzdialeného len hodinku vlakom.