Malé mesto plné pozitívnej energie

Ľubľana je jedno z najčistejších a najpozitívnejších miest aké sme navštívili. V hlavnom meste Slovinska nenájdete takmer žiadnu špinu, všade sú koše na triedený odpad a ľudia sa nikam neponáhľajú. Ľubľanu sme navštívili cestou domov z Chorvátska a vôbec neľutujeme, práve naopak.

Ľubľana

Doprava

Do Ľubľany sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Lacné letecké spojenie zo Slovenska zrejme nenájdete. Z Viedne lieta spoločnosť Adria Airways, avšak ceny sa pohybujú okolo 150 eur.

Ďalšia možnosť je vlak. Z Bratislavy cesta trvá okolo 8-10 hodín a prestúpiť musíte minimálne vo Viedni.

Najefektívnejšia možnosť je zrejme auto. Môžete sa vybrať trasou cez Maďarsko alebo Rakúsko. Z Bratislavy cesta potrvá približne 5 hodín. (450 km) V Rakúsku budete platiť za 10-dňovú diaľničnú známku 9€, v Slovinsku za 7-dňovú 15 €, alebo si môžete kúpiť mesačnú za 30 €. Slovinci nemajú desaťdňovú známku, zrejme vedia prečo. 

Po Ľubľane sa môžete pohybovať pešo, centrum nie je také veľké, aby ste sa museli presúvať autom, alebo miestnymi autobusmi, ktoré sú jedinou formou MHD. Využiť tiež môžete v súčasnosti veľmi populárny systém bike-sharingu Bicikelj. V meste je niekoľko staníc  so stojanmi, kde si môžete požičať bicykel a na inom mieste ho vrátiť.

Čo vidieť

Park Tivoli

Park Tivoli je nádherný mestský park, kde by ste dokázali stráviť aj hodiny. Park je udržiavaný, čistý, plný zelene, nájdete tu jazierka s kačičkami, športové vyžitie, či knižnicu vo voľnej prírode. Na svoje si tu prídu rodičia, deti, starí rodičia, jednoducho všetci.

Záhon ruží v parku Tivoli
Jazierko v parku Tivoli

Ľubľanský hrad 

Ľubľanský hrad pochádza zo stredoveku a nájdete ho na hradnom vrchu. Na hrad sa dá ísť pozemnou lanovkou, obojsmerná cesta stojí 4€. Bezplatne sa dostanete na nádvorie a na hradby, odkiaľ je krásny výhľad na mesto. Výstup do veže a prehliadka hradu sú už spoplatnené. Hrad je zrekonštruovaný, čiže tu nájdete dosť veľa moderných prvkov, atrakcií a tiež reštaurácií. Je otvorený každý deň, od 10.00 do 20.00 hod. Vstupné do zámku aj so spiatočnou cestou na lanovku pre dospelého stojí 12€. Ďalšie informácie o hrade a tiež online lístky najdete tu.

Ľubľanský hrad

Katedrála sv. Mikuláša

Ľubľanská katedrála je klenotom tohto mesta. Je bohato zdobená freskami, stoji za to vidieť oltár, kazateľnicu i organ. Vo vnútri dokonca počuť gregoriánsky chorál. Síce len z nahrávky, ale i tak to príjemne dotvára atmosféru katedrály.

Katedrála svätého Mikuláša

Centrum mesta

Pri návšteve Ľubľany si doprajte prechádzku centrom mesta. Príjemná atmosféra, čisté ulice, ľudia, ktorí sa nikam neponáhľajú, to všetko tu môžete vidieť. A keď vás už budú bolieť nohy, doprajte si oddych v niektorej z reštaurácií, alebo kaviarničky. Miestni obyvatelia sú veľmi milí, a v podnikoch veľmi príjemná obsluha.

Námestie
Pitná voda a klokan 😀

Náš tip 

Ak plánujete dovolenku v Chorvátsku alebo Taliansku a cestujete autom, Ľubľana určite stojí za poobednú zastávku. Možno sa vám tu zapáči natoľko, že sa tu vrátite aj na predlžený víkend.

Knižnica v parku TIvoli