Do Benátok za romantikou (A za jeden cent)

Letenky za jeden cent? Môže byť cena letenky nižšia ako cena lístka na autobus, ktorý vás dovezie na letisko? Vďaka leteckej  spoločnosti Level, ktorá spúšťala nové linky z Viedne do niekoľkých európskych miest, nás cesta z Viedne do Benátok a späť stala „iba“ dva centy. Zabookovať letenku nám trvalo neuveriteľné tri hodiny, keďže server stále padal, vďaka obrovskému náporu cestovateľov, ktorí neoblomne skúšali kúpiť letenky. Niet sa čomu diviť, veď letieť za jeden cent sa vám nepodarí  len tak hocikedy. Poďme sa teda pozrieť na krásne, romantické Benátky .

Niekde nad Alpami

Doprava

Do Benátok sa okrem lietadla viete dostať aj autobusom, vlakom alebo autom. Nachádzajú sa tu dve letiská, vzdialenejšie je Treviso, bližšie  Marco Polo, na ktoré sme prileteli aj my. Vlakom cesta z Bratislavy  potrvá 9-11 hodín, autom to dáte za 6-7 hodín.

Vaporetto

Po Benátkach sa autom pohybovať nemôžete, musíte ho odparkovať pred mestom, takže buď sa spoľahnete  na vlastné nohy, alebo využijete vodný autobus, tzv. Vaporetto. Ak chcete v Benátkach vidieť tie najznámejšie pamiatky, zvládnete to aj pešo, ak chcete navštíviť aj pláž alebo ostatné benátske ostrovčeky, bez vaporetta sa nezaobídete. Jedna cesta vaporettom stojí 8€, preto treba zvážiť, ako často ho chcete využívať, a teda, či by sa vám neoplatilo kúpiť jednodňový, alebo viacdňový lístok. V takomto prípade odporúčame zakúpiť kartu Venezia Unica Card  s rôznymi variantmi časových lístkov. Za 24-hodinový lístok zaplatíte 20 eur, za 48-hodinový 30 eur. Niektoré varianty obsahujú aj spiatočnú cestu na letisko, či vstupy do benátskych pamiatok.  Nájdete ich na tejto stránke, odkiaľ si ich môžete kúpiť aj online.

Venezia unica card si môžete kúpiť aj na letisku, na stanici a vo všetkých predajných stánkoch.  Vodnú dopravu zabezpečuje spoločnosť ACTV, ktorá má vyše dvadsať liniek a Aliguana, ktorá ich má asi päť, teda s touto spoločnosťou sa nedostanete úplne všade.

Vaporetto

Autobus z letiska stojí samostatne 8€, ak však prejdete pár metrov na ďalšiu zástavku zaplatíte iba okolo 2€.

My sme využili zľavu pre mladých do 29 rokov, ktorá obsahovala Rolling Venice Discount Card, 3 dňový lístok na vaporetto spoločnosti ACTV a spiatočnú cestu na letisko za zvýhodnených 41€. (Ak už máte 30 rokov, vyjde vás to 52€). Ďalšou výhodou bolo aj to, že karta pre mladých obsahovala aj zľavnené vstupy do vybraných benátskych pamiatok, a ak si kartu kúpite online získate wifi pripojenie v meste zdarma.

Taxi

Ďalšou možnosťou je taxík. Taxíky tu jazdia tiež po vode a sú údajne najdrahšie v Európe. Za jednu cestu zaplatíte okolo 80€.

Ubytovanie

Pokiaľ nechcete bývať v hosteloch, alebo hoteloch so zdieľanou kúpeľňou, pod 50-60€/noc sa dostanete len veľmi ťažko. Čím bližšie do centra, tým vyššia cena. Lacnejšie ubytovanie nájdete buď na pevninskej časti Benátok, alebo na okolitých ostrovčekoch. Tu ale treba rátať s tým, že budete musieť často využívať vaporetto.

Gondoly pred hotelmi

Čo vidieť

Ak si zakúpite niektorý z vyššie spomínaných lístkov, v niektorých možnostiach máte aj vstupy do Benátskych pamiatok, čo sa pri nekonečných radoch turistov môže hodiť.

Bazilika sv. Marka 

Túto krásnu stavbu, nájdete na námestí sv. Marka. Cestou po námestí stretnete veľa zvláštnych ľudí, často indickej národnosti, ktorí vám budú núkať krmivo pre holuby, a to napriek tomu, že kŕmenie holubov je tam údajne od roku 2008 zakázané a môžete za to dostať pokutu až 500€.  Ďalší vám budú chcieť podarovať ružu s tým, že za chvíľu budú za vami utekať, čí nemáte nejaké drobné (tak 10-15€), aby ste im prispeli na život. A vraj darček. Vráťme sa ale naspäť ku katedrále a námestiu. Keď si trochu privstanete, vyhnete sa veľkým davom turistov a môžete si tak viac vychutnať atmosféru tohto miesta. Bazilika sv. Marka je najväčšou dominantou Benátok. Vstup je bezplatný, no zvyčajne sú tam nekonečné rady. Ak budete mať Venezia Unica Card, niektoré varianty, ktoré ponúka, môžu obsahovať aj vstup do Baziliky, príp. si môžete kúpiť online spoplatnený lístok tu, a tak predbehnete rad.  

Bazilika sv. Marka

Kampanilla

Kampanilla, alebo inak  Zvonica sv. Marka je 98,6 metrov vysoká veža, ktorú nájdete hneď vedľa Baziliky sv. Marka. Práve na tejto veži v roku 1609 predviedol Galileo Galilei svoj vynález, teda ďalekohľad. Veža v súčasnosti slúži aj ako rozhľadňa, hore sa dostanete výťahom, a tak si môžete vychutnať výhľad na celé Benátky. Lístok si môžete kúpiť aj online  na presný čas, vyhnete sa tak dlhý radom. Vstup do veže vás vyjde 8€.

Dóžov palác

Palác nájdete taktiež na námestí sv. Marka. Je neprehliadnuteľný, krásne bohato zdobený ornamentmi. V súčasnosti funguje ako múzeum a vstupné je 20€.

Kampanilla a Dóžov palác

Ponte Di Rialto

Tento slávny most je jedným zo štyroch benátskych mostov, ktorý vedie cez Canal Grande. Nájdete v ňom aj maličké obchodíky. Ak si ho chcete vychutnať bez davov turistov, prípadne odfotiť, navštívte ho hneď ráno.

Ponte di Rialto

Burano

Burano je jedným z benátskych ostrovčekov, ktorý nás privítal krásnymi farebnými domčekmi. Údajne to tak v minulosti zaviedli miestni rybári, aby aj za zníženej viditeľnosti, zamierili rovno do svojho domu. Na ostrovček sme sa dostali vaporettom, cesta nám trvala približne hodinu. Je tu oveľa menej turistov ako priamo v Benátkach, a tak si môžete vychutnať prechádzku farebnými uličkami bez húfov ľudí.

Burano

Ponte dell’Accademia

Ďalší veľkolepý most, ktorý vedie cez Canal Grande. Ponúkne vám jeden z najúchvatnejších  výhľadov. Bola som tu ako 5-ročná a z tohto obdobia mám krásnu fotografiu práve na tomto moste. Po dvadsiatich rokoch som chcela urobiť takú istú, žiaľ tá kvôli rekonštrukcií mosta nevyšla, tak vám ukážem aspoň výhľad spred 20 rokov. (Jedna fotografia o 20 rokov neskôr sa predsa len podarila. Pri našom odchode na železničnej stanici)

Ponte dell'Accademia pred 20-timi rokmi
O 20 rokov neskôr (pri železničnej stanici)

Lido Di Venezia 

Ak Benátky navštívite v lete, a budete mať pocit, že sa uvaríte vo vlastnej šťave, navštívte pláž na Lido di Venezia, kde sa vaporettom dostanete za 40 min. (Alebo navštívte vzdialenejšie Lido di Jesolo ) Je tu piesková pláž s miernymi vlnami, takže vhodná aj pre deti. Dávajte si väčší pozor na súkromné pláže ako my 😀 Pol hodiny sme mali krásnu čistú pláž len pre seba. No idylka skončila hneď ako prišiel pracovník rezortu, že to je súkromná pláž, a že sa máme presunúť, alebo zaplatiť 20€/osoba na celý deň. Keďže sme sa tam chystali  stráviť ešte nanajvýš dve hodiny, radšej sme sa presunuli. Súkromná pláž nebola nijako ohraničená, len na začiatku, asi dvadsať metrov od mora malá tabuľka. Bolo nám čudné, že tam je tak málo ľudí, mohlo nám dôjsť, že niečo nie je v poriadku, ale aspoň sme si užili polhodinku na súkromnej pláži. 😀

Pláž Lido di Venezia

Guidecca 

Tento ostrovček nájdete kúsoček od centra Benátok. Dostanete sa sem len vaporettom (z centra približne 10 min.), pretože tu nevedie žiadna cesta ani most. V tejto častí Benátok sme boli aj ubytovaní. Je to veľmi pokojná oblasť, nepohybuje sa tu toľko turistov ako po centre, čiže si užijete prechádzky po úzkych uličkách aj bez davov ľudí. Taktiež aj ceny v reštauráciách sú tu o niečo nižšie, ako v centre.

Benátske uličky

Keď Benátky navštívite, určite si doprajte prechádzku po Benátskych uličkách. Mostíky, obchodíky, kanály, loďky a úzke uličky majú svoje čaro. V Benátkach sa ľahko stratíte, ale našťastie dnes má už takmer každý mobil s GPS a mapou.

Benátky

Ďalšie informácie a zaujímavosti

Účet aj za sedenie

Ak si vychutnáte pizzu, alebo iné jedlo na príjemnej teraske s výhľadom na Benátky, nebuďte prekvapení ak vám čašník prinesie o pár eur vyšší účet, než ste čakali. Mnohé reštaurácie si totiž účtujú aj za sedenie, teda aj za to, že sedíte v príjemnom prostredí a máte okolo seba krásny výhľad.

Reštaurácia na ostrove Guidecca

Masky

Určite už každý počul o slávnom benátskom karnevale, ktorý sa koná vo februári. Aj preto na vás budú na každom kroku číhať masky. Kam sa pohnete, tam sa na vás pozerajú masky rôznej veľkosti, farby, či tvaru. Nájdete ich v každom obchodíku so suvenírmi, či v špeciálnych obchodoch, kde predávajú len masky a požičiavajú honosné historické kostýmy.  Bol by hriech nedoniesť z Benátok takýto suvenír.

Ani ja som neodolala

Gondola

Čo môže byť romantickejšie ako plavba benátskymi uličkami na gondole? Ak po takejto romantike túžite, pripravte si 80€ za necelú hodinu. Večer cena gondoly stúpa ešte vyššie. Ak ste si to práve rozmysleli, môžete sa zviesť niečím podobným aj za 2€. Traghetto je trochu väčšie ako gondola, zmestí sa tam viac ľudí a preváža ľudí cez Grand Canal.

Gondoly

Typický zápach

O Benátkach sa šíri povera, že „smrdia“. Nie je to pravda. Sem-tam zacítite typický závan morskej vody, avšak to je všetko.

Naše postrehy

V Benátkach sme strávili dva a pol dňa a za ten čas sme si pozreli celé mesto a dokonca navštívili aj pláž. Čiže tie dva-tri dni vám na toto mestečko celkom stačia. Benátky odporúčame navštíviť mimo letnej sezóny. Bude tam menej turistov a hlavne príjemne teploty. V lete je v Benátkach strašne horúco a miestami sa tam nedalo vydržať. Ak sa už predsa len vyberiete v lete, ubytujte sa pri pláži, užívajte more a do centra Benátok sa vyberte na malý výlet.

Masky sme našli aj ako magnetky