Rozprávkový zámok a iné krásy mestečka Terst

Talianske mesto Terst je vám zrejme menej známe, ako napr. Benátky , Florencia alebo Miláno. Je pravda, že sa nepýši krásnymi plážami, dlhými promenádami a nie je typickou dovolenkovou destináciou, no ukrýva sa v ňom niekoľko krásnych historických pamiatok a miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Nájdete ho na severe Talianska pri hraniciach so Slovinskom. V časoch Rakúsko – Uhorska mu patril prívlastok „okno do sveta“ vďaka veľkému prístavu, ktorý spájal Európu s ostatnými časťami sveta.

Zámok Miramare

Doprava 

Najjednoduchší spôsob ako sa dopraviť do mesta je auto. Z Bratislavy trvá cesta 6 hodín a jeho návštevu môžete spojiť napr. s dovolenkou v Chorvátsku, prípadne s návštevou talianskych Benátok.

Priame letecké spojenie zo Slovenska (a okolitých blízkych letísk) do Terstu zrejme nenájdete. Využiť môžete 150 km vzdialené letisko v Benátkach.

Taktiež je tu možnosť vlakovej a autobusovej dopravy, avšak pripravte sa na množstvo prestupov a čakaní na ďalšie prípoje.

Čo vidieť?

Zámok Miramare

Nezačneme hneď centrom mesta, na začiatok zájdeme na jeho okraj. Zámok Miramare je to najkrajšie, čo v meste nájdete, a čo musíte vidieť. Biely zámoček  postavený priamo pri mori s obrovskou záhradou je miestom, ktoré láka každoročne mnoho turistov. Vnútorný interiér poteší hlavne milovníkov histórie, pretože sa tu zachovalo množstvo pôvodného nábytku, či iných dobových pamiatok. Vstupné do zámku stojí 12 eur pre dospelého, vstup do záhrady a okolia zámku je bezplatný. Zámok je otvorený denne od 9.00 do 19.00 hod. V zimných mesiacoch sa otváracia doba a vstupné môže meniť. Všetky potrebné informácie o zámku a tiež online vstupenky nájdete tu.

Zámok Miramare
Zámok Miramare
Zámok Miramare
Zo zámku je aj krásny výhľad na more

Katedrála San Giusto a hrad

V strede mesta sa nachádza  hrad San Giusto. Z hradieb sa ponúka panoramatický výhľad na Terst a jeho okolie. Hrad je otvorený denne (okrem pondelkov) od 10.00 do 17.00 hod. Hneď pod hradom nájdete majestátnu katedrálu, ktorá je jedna z najkrajších, aké sme videli. Určite sa oplatí nazrieť aj do vnútra. Jej dominantou je veľké gotické okno, ktoré neprehliadnete.

Hrad San Giusto
Katedrála San Giusto

Molo Audace

Je to ideálne miesto na romantickú  prechádzku, kde môžete obdivovať záliv a cítiť vôňu mora. (A každých 5 metrov aj marihuanu). Toto miesto je najnavštevovanejšie hlavne večer, keď množstvo turistov a zaľúbených párov pozoruje západ slnka.  

Západ slnka na móle

Canal Grande 

Ak si myslite, že Canal Grande je len v Benátkach, musíme vás vyviesť z omylu. Rovnako sa vola aj kanál, ktorý nájdete v centre mesta. Tomu benátskemu sa samozrejme nevyrovná, no tiež cez neho vedie niekoľko mostov a všade naokolo si môžete pochutnať na káve alebo posedieť v pizzerií.

Canal Grande

Ďalšie informácie a zaujímavosti

Mesto bez pláži 

Terst je primárne prístavným mestom, čiže krásne pieskové pláže tu nehľadajte. Sú tu len dlhé dláždené móla, z ktorých môžete zostúpiť do mora po schodíkoch. Takéto mólo nájdete aj pri zámku Miramare, takže po prehliadke hradu sa môžete hneď okúpať.

Miestni ľudia

Ak potrebujete poradiť, či opýtať sa na cestu, taliani vám väčšinou vždy poradia. Sú ochotní a zhovorčiví, číže ak sa s nimi pustite do rozhovoru, môže trvať dlhšie, ako ste chceli. 😀

Šoférovanie v meste 

Ak sa po meste pohybujete vlastným autom, určite zvýšte opatrnosť. Taliansko je známe tým, že dopravné predpisy sa veľmi nedodržujú a pokojne sa vám môže stať, že auto pred vami prejde na červenú. Keď si všimnete odparkované auta, možno sa budete čudovať, prečo majú takmer všetky sklopené spätné zrkadlá. Veľmi rýchlo pochopíte prečo. Uličky v meste sú často veľmi úzke, a určite by ste neboli radi, keby vám nejaké auto odlomí zrkadlo z vášho  odparkovaného auta.

Ceny

Ceny v miestnych reštauráciach sú o niečo vyššie ako u nás. Napr. za jednu pizzu (pizzérie tu nájdete na každom kroku) zaplatíte priemerne 10-15 eur. A takýto malý kopček zmrzliny, ako vidíte na fotke stál 3,50 eur.

Zmrzlina pri zámku Miramare

Náš tip

Mesto Terst vás ohúri svojou históriou a miestnymi pamiatkami. Oplatí sa tu pobudnúť jeden, možno dva dni. Je to skôr miesto na spoznávanie histórie a vychutnávanie jedla v dobrých reštauráciách. Relax pri mori tu veľmi nehľadajte. Pri návšteve mesta určite nevynechajte Zámok Miramare.

Zámok Miramare