Londýn - mesto, ktoré musíte zažiť na vlastnej koži

Londýn je jedno z tých miest, ktoré by sme mali aspoň raz za život navštíviť.  Historické pamiatky ako Tower Bridge, Tower of London, Big Ben, Westminster a mnohé iné jednoducho musíte vidieť na vlastné oči. Okrem bohatej histórie Londýn ponúka typickú gastronómiu, na každom kroku stretnete červené telefónne búdky a všetky autá v protismere. 😀 So sebou si nezabudnite pribaliť adaptér, pretože tam majú úplne iné zásuvky a jedným z benefitov sú aj vstupy do väčšiny múzeí zadarmo.

Tower Bridge pri východe slnka

Do Londýna sa pomerne lacno dostanete nízkonákladovými leteckými spoločnosťami. S Ryanairom nás spiatočná letenka stála sviežich 30 eur. Londýn disponuje až piatimi letiskami, najväčšie Heatrow sa nachádza len pár km od centra, nízkonákladový  Ryanair, ktorým sme prileteli aj my, lieta na letisko Stansted, ktoré je od centra vzdialené okolo 50 km. Z letiska sa do centra  môžete dostať niekoľkými možnosťami. Najrýchlejším spojením je vlak  Stansted Expres, ktorým vám to potrvá približne 20 min.  Druhou možnosťou sú  diaľkové autobusy. Nám sa podarilo objaviť 3 alternatívy a to National expres, ktorým sme aj cestovali, Easybus, pri ktorom je potrebné si lístok vytlačiť v papierovej forme, a to buď ešte doma alebo za poplatok na informáciách letiska.  Poslednou možnosťou je spoločnosť Teravision. S autobusom National expres nám to do centra  trvalo približne hodinu, no pri ceste späť na letisko treba myslieť na  nevyspytateľnú dopravnú situáciu počas rush hours.  Cenovo za dve osoby nás to stálo 32 libier spiatočne. Lístky sme si kúpili v letiskovom kiosku no je možné ich zakúpiť aj na internetovej stránke.

Kolóna londýnskych autobusov

Po Londýne sa môžete pohodlne pohybovať metrom alebo poschodovými červenými autobusmi, tzv. doubledecker. Lístky sa dajú kupovať samostatne ako jednorazové, týždenné, atď, alebo si môžete zvoliť z dvoch dobíjacích systémov.

  1. Oyster card – výhodný pre turistov, ktorí prišli do Londýna na krátku dobu
  2. Travelcard – výhodný pre domácich, alebo turistov, ktorí sa tu chystajú stráviť dlhší čas.

Najväčší benefit Oyster card je ten, že keď prekročíte denný limit cca 6 libier, už viac neplatíte a cestujete zadarmo (denný limit závisí od počtu zón, ktorými cestujete a tiež od bežného času, alebo rush hours) Pre porovnanie za jednorazový lístok zaplatíte 2 libry, takže pri ceste z hotela  a na hotel  miniete takmer celý denný rozpočet na Oyster card. Kartu si kúpite za 5 eur a dobijete si ju napr. za 10 eur. Z karty sa vám budú strhávať peniaze, a keď dosiahnete  daný denný limit, už sa vám z karty nič nestrhne. Najvýhodnejšie na tom je to, že peniaze ktoré neprejazdíte vám vrátia a takisto keď odovzdáte kartu, zálohu 5 eur dostanete tiež späť. Treba si ale vždy pri nástupe a výstupe kartu označiť.

Dôležité! – treba si kúpiť  klasickú Oyster card, nie turistickú.  Z turistickej už zálohu nie je možné  vrátiť a  nevyužitý kredit sa vymáha zložitým spôsobom. Na letisku nám ponúkli iba turistickú, avšak klasickú si kúpite v samoobslužnom kiosku na ktorejkoľvek väčšej  stanici.

Všetky informácie o cestovaní v Londýne, cenách atď. nájdete tu

Kde sa ubytovať?

Londýn je skutočne obrovské mesto, a teda možností, kde sa ubytovať je mnoho. Ubytovanie môžete hľadať bližšie v centre, alebo na jeho okraji. Nájdete tu aj viacero slovenských ubytujúcich, avšak po väčšine ďalej od centra. Ak máte na Londýn vyhradených len pár dní, určite hľadajte ubytovanie bližšie v centre, pretože, čo ušetríte na ubytovaní, stratíte na cestovaní a hlavne na čase. Taktiež, čo sa týka bezpečnosti, centrum sa považuje sa bezpečnejšie ako predmestské časti. Samozrejme aj v centre si treba dávať pozor na vreckových zlodejov a iných špekulantov. My sme boli ubytovaní v hoteli Britania Intercontinental hotel v časti Canary Wharf. Hotel určite odporúčame, izby boli príjemné a čisté. Cena za dve noci nás stála 140 libier. Canary Wharf je finančnícka štvrť s vysokými  sklenými budovami, nákupnými centrami a pozitívnou atmosférou.

Miesta, ktoré sa považujú za menej bezpečné sú Tottenham, Lewisham, Eastham. Naopak za bezpečné sa považujú Centrum Londýna, Docks, Kensington&Chelsea, Paddington, Camden, Hammersmith&Fullham, Westminster, Kingston, Epsom, Richmond

Jedna z kaviarní v Canary Wharf
Canary Wharf

Čo vidieť

Ak chcete vidieť v Londýne všetko, čo za to stojí,  budete potrebovať  hádam aj dva týždne. Pred cestou triezvo zvážte na koľko dní tam idete, a čo by ste chceli naozaj vidieť. Vždy sa tam môžete opäť vrátiť. Tu je od nás niekoľko zaujímavých tipov a miest, ktoré sme navštívili.

Westminster a Big Ben 

Impozantné stavby, ktoré pozná asi každý, keďže svietili vo všetkých učebniciach angličtiny. Big Ben sa v skutočnosti oficiálne volá Elizabeth Tower, alebo teda Alžbetina veža. Big Ben je len názov zvonu, ktorý sa tam nachádza.  Najznámejšie anglické hodiny  však až do roku 2021 veľmi obdivovať nebudete.  Veža je totiž v rekonštrukcií a aktuálne je celá zahalená lešením. Nájdete ju veľmi rýchlo, hneď ako vystúpite zo stanice metra Westminster na povrch.  Westminterský palác, v ktorom zasadá parlament dostal súčasnú podobu v roku 1834, keď požiar pôvodnú budovu úplne zničil. Krásny pohľad na Big Ben a Westminterský palác sa vám naskytne z opačnej strany brehu rieky Temža.

Big Ben zahalený lešením

Westminster Abbey

Po slovensky Westminsterské opátstvo alebo oficiálne Kolegiálny kostol sv. Petra stojí len kúsok od Westminterského paláca. Tento chrám je typickým miestom korunovácií, či svadieb panovníkov. Svadbu tu mali aj Kate a Wiliam, či Meghan a Harry. Ak sa chcete dostať dnu úplne zadarmo, stačí sa tam vybrať počas bohoslužieb. Inak stojí návšteva 20 libier pre jedného.  Všetky podstatné informácie, cenník, otváracie hodiny atď., nájdete tu

Westminster Abbey

London Eye

Kúsok od Westminsterského paláca stojí aj Coca-Cola London Eye, jedna z najvyhľadávanejších londýnskych atrakcií. Tretie najväčšie vyhliadkové koleso má 32 kabínok.  Sprístupnené bolo v roku 1999. Lístky a ďalšie inf. nájdete na oficiálnej stránke

London Eye

Tower Bridge

Najkrajšie miesto v Londýne. Aspoň pre mňa, a z toho, čo sme videli určite áno. Veľa tomu možno napomohlo aj krásne slnečné počasie a romantický západ slnka.  Jeden z najznámejších zdvíhacích mostov azda pozná každý. Môžete sa po ňom kedykoľvek prejsť, (samozrejme, ak nie je zodvihnutý) a dokonca sa v ňom nachádza aj malé múzeum, v ktorom nájdete  výstavu a fotografie, ako most vyzeral v minulosti. Priestory vežičiek sa v súčasnosti prenajímajú na spoločenské podujatia, či svadby.  Ceny lístkov a ďalšie inf, nájdete tu.  A na záver ešte jedna zaujímavosť.  Údajne v roku 1952 musel jedenlondýnsky autobus doslova preskočiť z jedného rámu na druhý, lebo sa začali dvíhať vo chvíli, keď bol ešte na ňom.

Tower Bridge
Západ slnka pri Tower Bridge
Prechádzka po moste

Tower of London

Hrady a zámky jednoducho milujeme, a tak sme nemohli vynechať ani Tower of London. No popravde, zrejme sme boli veľmi nároční, ale čakali sme viac. Miesto je to skutočne úchvatne a obdivuhodné, oceňujeme interaktívne hry, kde sa vybláznili nielen deti, ale aj dospelí, a taktiež expozícia, kde sa nachádzajú korunovačné klenoty bola dokonalá. No celkový dojem a pomer ceny a zážitku mohol byť lepší. Každopádne choďte si urobiť vlastný názor. Cena pre dospelého je 29 libier.

Tower of London

Katedrála sv. Pavla

Katedrála sv. Pavla je ďalším krásnym miestom v Londýne. Majestátna stavba, vo vnútri ktorej nájdete plakety, sochy a pamätníky venované širokému spektru osobností. Vstup je bezplatný, no vo vnútri je zákaz fotenia. Zaujímavý výhľad môže byt aj z veže katedrály, avšak v nedeľu sa tam nedostanete, keďže nedeľa je bohoslužobný deň. My sme sa tam vybrali samozrejme v nedeľu, takže z krásneho výhľadu nebolo nič. Za to sme však našli krásne fotogenické miesto za katedrálou s malým parkom a s minimom ľudí.

Katedrála sv. Pavla

Buckhinghemský palác

Je oficiálnym sídlom kráľovnej.  Je to miesto, kde sa Briti zhromažďujú v čase osláv, či kríz alebo iných významných štátnych udalostí. Určite si nenechajte ujsť výmenu stráži pred palácom. Výmena prebieha každý, prípadne každý druhý deň o 11.00 hodine. Vždy aktuálny rozpis nájdete tu. Celú ceremóniu sprevádza vojenský orchester a dohliadať na vás budú policajné hliadky, dokonca aj s reflexnými koňmi. Ak chcete mať dobrý výhľad, určite príďte skôr, pretože zvedavcov sa tam vždy zíde požehnane.

Výmena stráži pri Buckimghemskom paláci

Picadilly circus, Trafalquar Square, Downing Street 10

Po výmene stráži si môžete dať dlhšiu prechádzku cez park sv. Juraja na Picadilly circus, cez Trafalgar Square až ku Downing Street 10.  Picadilly circus si drží status jednej z najrušnejších dopravných križovatiek, susedí s mnohými nákupnými a zábavnými centrami, a tak sa stáva obľúbených turistickým miestom. V strede križovatky môžete počuť vyhrávať pouličné kapely, vidieť živé sochy, či iných pouličných umelcov. Slovo circus sa viaže ku kruhovému tvaru tohto miesta.

Hlavnou dominantou Trafalgarskeho namestia je Nelsonov stĺp, okolo ktorého stoja fontány a sochy levov. Okrem toho tu nájdete niekoľko významných budov ako National Gallery, National Portrait Gallery, Canada Housea podobne. A nakoniec sa presunieme na Downing Street. Na tejto ulici sa nachádzajú sídla dvoch najvýznamnejších predstaviteľov vlády Veľkej Británie. A to predsedu vlády a ministra financií. A keď sa budete blížiť k tým miestam, uvidíte stráž na koňoch. 😀 Mal to byť vraj kráľovský žrebčín, alebo také niečo.

Picadilly Circus
Trafalquar Square

British muzeum

Čo je na Londýne veľmi zaujímavé je to, že väčšina múzeí má vstup úplne zadarmo, resp. môžete uhradiť dobrovoľné vstupné. Inak tomu nebolo ani v Britskom múzeu. Nachádzajú sa tu  historické artefakty zo starovekých národov, z Perzie, Cypru, egyptské sarkofágy, veľký kus gréckeho chrámu a ďalšie predmety antického Grécka a Ríma. Nájdete tam aj výstavy z Afriky, výstavu Indiánov, či sochu z Veľkonočného ostrova. Zo začiatku sme mali menší problém sa zorientovať, či má prehliadka nejaký smer, alebo kadiaľ vlastne postupovať.

China town  a Soho

Ak by ste mali dosť londýnskej kultúry, môžete sa vybrať do Číny. Nie naozaj, ale do Čínskej štvrti, zvanej China town. Nachádza sa tu množstvo čínskych reštaurácií, obchodov s potravinami a  suvenírmi.  Štvrť má viac-menej len komerčný charakter a málo stabilných obyvateľov.

China town

Nástupište 9 a ¾

Nástupište 9 a ¾ sa nachádza na stanici King Cross Station a hneď oproti stojí Pancras station. Už len prejsť sa týmito stanicami je obrovský zážitok. Obrovské kupoly, množstvo obchodov, reštaurácií a nástupiští. Miestami máte pocit, že ste v obrovskom nákupnom centre. Ale vráťme sa k nástupišťu. Hneď vedľa neho stojí obchod so suvenírmi Harry Potter shop. No a pripravte sa na dlhé rady. Či už do obchodu, alebo na fotku. Rad pri nástupišti reguluje pracovník obchodu, ktorý vám dokonca dá na krk šál a druhý  vás odfotí. Samozrejme, môžete sa odfotiť aj na vlastný foťák, ale ak by ste chceli tú profifotografiu, bude vás to stáť 15 libier. Rad na fotku sme odhadovali , tak na hodinu až dve, a to sa nám naozaj nechcelo.

Nástupište

Sky garden

Ak by ste chceli mať Londýn ako na dlani, ale nechce sa vám platiť za drahé vyhliadky, skvelou voľbou je Sky garden. Je úplne zadarmo, avšak počet lístkov je obmedzený a musíte si ich dopredu rezervovať. Sky garden sa nachádza kúsok od Tower Bridge. My sme túto vyhliadku žiaľ  nestihli, keďže už bolo treba isť na letisko a lístky žiaľ neboli. Preto na to myslite v predstihu, a nie na poslednú chvíľu ako my…:D A taktiež dajte vedieť, aký to bol zážitok ..:D

Stonehenge 

Predcestou do Londýna sme veľmi zvažovali aj návštevu Stonehenge. Ale keďže sme boli v Londýne len tri dni a výlet do Stonehenge by zabral hádam aj celý deň, nakoniec sme od toho upustili. Celkom pohodlne by ste sa tam dostali nejakým tour busom, ktorý vás tam  ráno dovezie z Londýna a poobede zas späť. Cena sa pohybuje okolo cca 60 libier.

Ďalšie informácie a zaujímavosti

Všetky autá v protismere 

To, že autá v Londýne jazdia v opačných pruhoch, ako je zvykom u nás, a že volant auta je na pravej strane je zrejme každému známe.  Ale skúste sa takýmto autom, alebo autobusom previezť. Len, čo sa trochu pozabudnete, zľaknete sa, že ste v protismere. 😀 A dokonca aj chodci majú na prechodoch napísané, či sa majú pozrieť doprava alebo doľava. A tým typickým červeným poschodovým autobusom sa určite prevezte. Platí vám naň aj Oyster card.

Zásuvky

Ak by ste si chceli v Londýne zapojiť do zásuvky napr. svoju žehličku, alebo fén, tak s tým nepochodíte. Majú tam totiž úplne iné zásuvky, ako u nás. Tento problém jednoducho vyrieši adaptér, ktorý na hoteloch ale nie vždy poskytujú. Preto je dobre sa ohľadom toho dopredu informovať, no úplne najlepšie je vyzbrojiť sa vlastným. Nikdy neviete, kedy sa zíde.

Telefónne búdky 

Červené telefónne búdky sú symbolom Anglicka. Nájdete ich doslova na každom kroku a máloktorý návštevník odchádza bez fotografie s telefónnou búdkou. Keďže dnes ich funkciu poväčšine nahrádzajú mobily, mnohé búdky sú prerobené napr. na knižnice, či dokonca aquarium.

 

Telefónny búdky pri London Eye

Kráľovská rodina

Briti sú na svoju kráľovnú a celú kráľovskú rodinu veľmi hrdí, a o tom svedčia aj obchody so suvenírmi, pretože všade sa na vás usmievajú fotografie, šálky, a iné predmety s ich podobizňami, dátumami narodenia kráľovských detí, či svadieb.

Náš tip

Londýn je jedno z tých miest, ktoré by ste mali aspoň raz za život navštíviť a vyskúšať si jeho atmosféru na vlastnej koži. Prejdite sa popred Westminterský palac a Westminsterskú katedrálu, zamierte na most odkiaľ budete mať výhľad na Big Ben, a taktiež London Eye. Odtiaľ si môžete dať dlhšiu prechádzku cez Tragalquar Street, Picadilly Circus a Downing Street. Nezabudnite sa prejsť po Tower Bridge, ktorý ja najkrajší pri východe a západe slnka. Nezmeškajte výmenu stráži pred Buckimghemským palácom a vychutnajte si výhľad na mesto z Sky Garden. Ochutnajte tradičné anglické raňajky a nezabudnite si pribaliť adaptér. 😀 Šťastnú cestu.

Katedrála sv. Pavla