Svet rozprávok a zábavy

Magické rozprávkové kráľovstvo menom Disneyland je rajom pre deti. O tom niet žiadnych pochýb. Ale ani dospelých toto miesto nenechá chladnými. Výborná organizácia, zábava, rozprávková architektúra a absolútny zmysel pre detaily budete obdivovať. Okrem toho z dielne Disney je aj film Piráti z Karibiku a Star Wars, a keďže aj takéto tematické miesta tu nájdete, na svoje si prídu aj akčnejšie typy. 

Zámok Šípkovej Ruženky

Doprava

O tom ako sa dostať do Paríž a a ako sa v ňom pohybovať sa môžete dočítať tu, poďme sa teraz pozrieť na to, ako cestovať do Disneylandu. Spiatočná cesta vás bude stáť 15 eur, lístok si môžete zakúpiť na niektorej stanici metra a platí už pri nástupe do metra. To znamená, že ak budete musieť prestupovať, nemusíte si na metro kupovať lístok zvlášť, avšak nesmiete opustiť sieť metra, teda vyjsť na povrch a znova sa vrátiť, pretože turniket by vás už ďalej nepustil. Ak máte zakúpený časový lístok na zóny 1-5, platí aj do Disneylandu. Cesta z centra trvá okolo hodiny, pôjdete vlakom RER A a vystúpite na stanici Marne-la-Vallée – Chessy.

Vstupenky

Vstupenky si môžete zakúpiť online na oficiálnej stránke. Po zaplatení vám príde mail s pokynmi ako lístky stiahnuť. Na stránke sa píše, že je potrebné ich vytlačiť, ale ak budete mať lístok len v mobile, nebudú vám robiť žiadne problémy. Na niekoľkých weboch, ktoré zrejme fungujú ako u nás napr. Zľavomat, sme našli lístky o niečo lacnejšie, avšak napr. na stránke picniq bolo potrebné ich zakúpiť aspoň dva dni pred plánovaným vstupom. Keďže sme kupovali lístky len večer pred návštevou Disneylandu cez oficiálnu stránku, s týmto nemáme skúsenosť.

Cena vstupného sa odvíja od viacerých faktorov, a to od aktuálnej sezóny, programu a mnohých ďalších. Navštíviť môžete jeden alebo dva parky a kúpiť si jednodňový alebo viacdňový lístok. Cena za jeden park na jeden deň sa pohybuje okolo 50-70 eur, za dva parky na jeden deň zaplatíte okolo 100 eur.  Ak sa ubytujete v jednom z Disney hotelov, vstupné do parkov máte zdarma. Oficiálne cenníky nájdete tu.

Vstup do Disneyland Parku

Disneyland je tvorený dvoma parkami – Disneyland Park a Walt Disney Studios Park. My sme navštívili len starší Disneyland Park. Ak budete chcieť preskúmať obidva, určite si ma to rezervujte aj dva dni. 

Disneyland park                     

Tento park sa ďalej delí na päť veľkých častí, ktoré sa rozprestierajú okolo zámku Šípkovej Ruženky. Každá z týchto častí je iná a vo všetkých si užijete kopec zábavy. Do Disneylandu prídete po Main street USA. Túto uličku obklopujú domčeky inšpirované americkou architektúrou z prelomu 19./20.storočia. Nájdete v nich reštaurácie, suveníry a rôzne iné obchodíky. V Discoverylande si prídu na svoje všetci výskumníci, vesmírni nadšenci a tiež malí vedci. Ďalšou miestnou časťou Disneylandu je Fantasyland. Raj pre tých najmenší, ktorí tu môžu stretnúť obľúbené rozprávkové postavičky ako Mickie Mouse, Minnie či Goofyho. Vo Frontierlande sa prenesiete na divoký západ a Adventureland obsahuje okrem iných aj atrakcie inšpirované pirátmi z Karibiku.

Vstupná časť Disneylandu (Main Street USA)
Piráti z Karibiku (Adventureland)
Big Thunder Mountain (Frontierland)
Pavilón princezien (Fantasyland)

Atrakcie

Aktrakcií je v Disneylande viac než dosť. Dobrou pomôckou je aplikácia Disneyland Paris, ktorá obsahuje mapu Disneylandu, popis jednotlivých atrakcií, a tiež aktuálnu dobu čakania na každú z nich. Pre nás bola jednou z najlepších atrakcií plavba podzemím Piráti z Karibiku, ktorú nájdete v Adventurelande, Star Tours (Discoveryland), v ktorej letíte s vesmírnou loďou a je akýmsi 7D kinom, a taktiež Big Tunder Mountain (Frontierland), kde sa veziete banským vláčikom opusteným kameňolomom. I keď vláčik miestami naberie naozaj veľkú rýchlosť, pokojne do neho môžete posadiť aj deti, bez toho aby ste sa o ne báli. Tí z vás, ktorí vyhľadávajú adrenalín, určite neobídu Star Wars Hyperspace Mountain, čo je v podstate šialená (aspoň pre Stanku bola) a poriadne adrenalínová horská dráha vo vesmíre, inšpirovaná filmom Star Wars.

Okrem toho môžete navštíviť Pinokia, zájsť do rozprávkového sveta It´s small world, no rátajte s tým, že potom nedostanete z hlavy rovnomennú pesničku, povoziť sa na niekoľkých lodičkách, vláčikoch či autodráhe. Otestujte si svoju trpezlivosť v bludisku s Alicou v krajine zázrakov a svoje malé parádnice zoberte do pavilóna princezien. Popis všetkých atrakcií nájdete tu.

Pirátska loď
It´s small world

Ďalšie sprievodné akcie

Fotenie s rozprávkovými postavičkami a množstvo atrakcií, nie je to jediné, čo Disneyland ponúka. V priebehu dňa sa hrá aj niekoľko rozprávok a podvečer sa koná veľkolepý sprievod, keď parkom prechádzajú rozprávkové postavičky na alegorických vozoch. Najväčšia šou, ktorú určite nevynechajte (pre nás to bol asi jeden z najväčších zážitkov) je Disney Illuminations. V októbri začínala o 20.00 (v lete to bude asi neskôr) pri zámku Šípkovej Ruženky, po tom ako uzavreli ostatné časti parku. Táto šou je spojením svetelnej projekcie premietanej priamo na zámku, doplnená o ohňostroj a spievajúce fontány. Kúsok z predstavenia sme zachytili aj na kameru a môžete si ho pozrieť aj tu.

Postavy z Ľadového kráľovstva prechádzajú parkom

Zaujímavosti

  • Lístok do prvého Disneylandu stál 3,50 dolárov. Dnes je to napr. v Paríži 50 – 70 eur.
  • Na celom svete je v súčasnosti 6 Disneylandov. V Európe je len tento jeden, aj preto sa zvykne nazývať Eurodisneyland.
  • Prvý Disneyland bol otvorený 17. júla v roku 1955 v Anaheime.

Náš tip

Návšteva Disneylandu bola pre nás jedným z najkrajších zážitkov v Paríži a vôbec ju neľutujeme. Určite sa nenechajte odradiť výškou vstupného alebo tým, že je to „pre deti“, ako sme to aj my čítali na viacerých fórach. Ak máte len trochu radi rozprávky nepochybne si odnesiete množstvo zážitkov. Ak chcete navštíviť obidva parky, určite si kúpte lístok minimálne na dva dni. To množstvo atrakcií za jeden deň jednoducho nestihnete, iba ak tak „z rýchlika“. Na jeden park vám bude stačiť jeden deň. Tak príjemnú zábavu. 😊

Zámok Šípkovej Ruženky
V Disneylande bolo super 🙂