Perla na Seine

Umenie, kultúra, móda, história, romantika, zábava, dobré jedlo. Potrebujete ešte viac dôvodov prečo navštíviť Paríž? Hlavné mesto Francúzska je jedno z tých, ktoré by ste mali vidieť aspoň raz za život. Vďaka jednocentovému šialenstvu od leteckej spoločnosti Level sa aj nám podarilo uchmatnúť letenky za neuveriteľný jeden cent, a tak sme sa po Benátkach vybrali aj do Paríž a. Čo vidieť, ako sa tam dostať, na čo si dať pozor, to všetko sa dočítate nižšie.

Eiffelova veža

Doprava 

V Paríži sa nachádzajú tri letiská, okrem toho sa tu môžete dostať vlakom, autobusom aj autom. Najzdĺhavejšia je zrejme cesta vlakom, keďže sa nezaobídete bez niekoľkých prestupov a trvá približne 16 hodín. Autobusom môžete cestovať priamo z Bratislavy, napr. spoločnosťou Student Agency alebo FlixBus.

Ďalšou  možnosťou je auto. Do Paríža sa dostanete diaľnicami, ktoré sú spoplatnené mýtom, avšak pripravte sa na problémy s parkovaním a určite si zabookujte hotel s vlastným parkoviskom.

Najjednoduchšia a samozrejme najrýchlejšia možnosť je lietadlo. Vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam viete nájsť letenku v dobrej cene počas celého roka. Najväčšie letisko v Paríži Charles de Gaulle je zároveň aj najbližšie k centru. Ďalej je tu letisko Orly a najviac vzdialené od Paríža je letisko Beauvais. (80km). Práve sem lietajú spoločnosti ako napr. Raynair alebo Wizzair. My sme využili jednocentovú akciu od spoločnosti Level a pristáli sme na letisku Charles de Gaulle.

Paríž v oblakoch

Metro

Paríž ma prepracovaný systém dopravy. Doprava v meste má 5 zón a 16 liniek metra, 5 liniek vlakov RER, autobusy a električky. Zo začiatku bude možno komplikované sa zorientovať. Veľmi dobrou pomôckou je aplikácia RATP alebo Next Stop Paris – RATP, ktorú si stiahnete do mobilu, zadáte miesto, kde sa nachádzate a tiež kam sa chcete dostať. Aplikácia vám napíše najbližšiu stanicu metra, všetky prestupy a tiež linky, ktorými máte ísť. Pri vstupe do metra si vždy musíte označiť lístok, inak vás tam turniket nepustí. Určite sa neoplatí nijak špekulovať, pretože revízorov stretnete na každom kroku. Taktiež v dopravnej špičke, ráno a podvečer sa pripravte na extrémne preplnené vozne.

Jeden lístok na metro stojí 1,90€. Zakúpiť si môžete aj 10 lístkov naraz tzv. carnet za cenu 14,90 €. Takéto jednorazové lístky platia iba v zóne 1. Ak si však kúpite jednorázové lístky a potrebujete cestovať do inej zóny, jednoducho si označíte viac lístkov. Taktiež si môžete kúpiť celodenný lístok na zóny 1-3 (12€), alebo zóny 1-5 (20,25€). V ponuke je aj dvojdňový, trojdňový alebo päťdňový. V zónach 1-3 nájdete väčšinu pamiatok, v zóne 5 je napr. Versailles alebo Disneyland. Taktiež, ak by ste si kúpili viacdňový lístok na zóny 1-5, zahŕňa aj cestu na letisko Charles de Gaulle a Orly. Samostatne jedna cesta z letiska Charles de Gaulle vlakom stojí 10,50€. Je možné isť aj autobusom alebo taxíkom, či súkromným autobusom. Preto je dobré si prepočítať, čo sa vám oplatí využiť viac. Podrobnejšie informácie o mestskej doprave sa dočítate na oficiálnej stránke tu.

Kde sa ubytovať 

Centrum Paríža tvorí veľký kruh, v ktorom sa nachádza 20 mestských obvodov. Obvody sú číslované, prvý leží v strede mesta okolo Louvre a ďalej sa postupne rozvíjajú v smere hodinových ručičiek. Okolo tohto centra sú ešte prímestské časti. V prímestských častiach síce nájdete lacnejšie ubytovanie, ale čo ušetríte na ubytovaní, miniete na cestu. Ubytovanie preto radšej hľadajte v jednom z 20-tich mestských obvodov. Platí že, čím nižšie číslo, tým drahšie ubytovanie. My sme boli ubytovaní v hoteli Abrial v 17.obvode, 15 min. pešo od Moulin Rouge a katedrály Sacre-Coeur. Cena za dve noci pre dve osoby bola 210 eur. 

Na viacerých fórach sme pred cestou čítali, ako to je s bezpečnosťou v Paríži. Čokoľvek sa vám môže samozrejme stať aj doma, avšak v súvislosti s viacerými teroristickými útokmi sa o to človek mierne zaujíma. Diskutujúci väčšinou označovali Paríž za relatívne bezpečný, avšak miesta v 18.obvode na východ od katedrály Sacre-Coeur neodporúčali navštevovať, a to hlavne vo večerných hodinách. Tam ubytovanie radšej nehľadajte.

Parížske ulice

Čo vidieť 

V Paríži sa naozaj máte na čo pozerať. Môžete využiť kartu Paris Pass, ktorá obsahuje vstupy do 60-tich Parížskych múzeí a pamiatok, 7-mich najväčších parížskych atrakcií, a tiež cestovanie všetkými druhmi MHD. Pre dospelého na dva dni stojí 131 eur.  Je na zváženie, či sa to oplatí. Toľko pamiatok za dva dni zrejme ani nie je možné absolvovať. Varianta 6-dňového pasu za cenu 244 eur, už znie o niečo prijateľnejšie a využiteľnejšie. Ďalšie viacdňové karty a ceny pre deti a tínedžerov nájdete tu.

Veľkou výhodou v Paríži je, že ak ešte nemáte 26 rokov, (je jedno či ste študent alebo nie), máte vstup do niektorých pamiatok zdarma. A ak chcete mať vstupné zdarma, aj keď už máte viac rokov,  vyberte sa do Paríža niektorú prvú nedeľu v mesiaci, vtedy je väčšina pamiatok úplne zdarma pre všetkých.

Eiffel Tower

Jedným zo symbolov Paríža, ktorý určite nemôžete vynechať je Eiffelova veža alebo Železná dáma. Ročne ju navštívi niekoľko miliónov turistov. Na jednotlivé vyhliadkové plošiny vyvezú návštevníkov tri výťahy. Ak nemáte problém s kondíciou, môžete si to vyšľapať aj po schodoch. Na prvom a druhom poschodí nájdete reštauráciu  s panoramatickým výhľadom. Na tretie poschodie môžete ísť iba výťahom. Z veže pri jasnom počasí vidieť až do vzdialenosti 70 km. Ak veľmi nemusíte výšky a chcete sa len kochať výhľadom na Eiffelovku, zájdite do parku pod vežou, alebo sa odvezte metrom na stanicu Trocadero, prejdite pár metrov a naskytne sa vám  krásny výhľad. Práve z tohto miesta sa množstvo turistov zvečňuje s Eiffelovkou. V okolí veže vám bude nespočetné množstvo obchodníkov ponúkať suveníry. Eiffelovky rôznej veľkosti a farby. Rozložení sú aj pri priechodoch pre chodcov. Eiffelová veža je otvorená denne od 9.30 hod.

Eiffelova veža (Trocadero)

Víťazný oblúk a Champs-Elysees

Víťazný oblúk alebo Arc de Triomphe dal postaviť Napoleon Bonaparte na znak svojej sily a víťazstva vo všetkých vojnách, ktoré vyhral. Oblúk sa nachádza v strede kruhového objazdu, ktorý je celkom vtipné chvíľu sledovať. Trúbiace autá snažiace sa dostať von a množstvo zmätených šoférov. Dostať sa k oblúku po ceste by bolo zrejme nemožné bez ujmy na zdraví, preto sa k nemu dostanete podzemnou pasážou. Vstupné pre občanov EU do 25 rokov (vrátane) je zdarma, vstupné pre dospelého je 8 eur. Otvorené denne od 10:00.

Poznáte pieseň Oh, Champs-Elysees? Tak sa určite prejdite aj jednou z najznámejších ulíc sveta. Nachádza sa tu množstvo známych svetových značiek, a pred ich výkladmi môžete pozorovať fotiacich sa turistov s ich vysnívanou značkou. 😀

Víťazný oblúk

Versailles 

Zbožňujeme hrady a zámky, navštívili sme ich už veľké množstvo, avšak Versailles môžeme zaradiť k tým najkrajším a najúchvatnejším. Bolo to sídlo kráľov, tak sa ani nie je čomu čudovať. Honosné komnaty, zlatá zrkadlová sieň, obrovské záhrady. To všetko a ešte oveľa viac čaká na vás.

Do Versailles sa dostanete vlakom RER C, cena za spiatočný lístok je 7,50 eur. Lístok si môžete kúpiť na niektorej stanici metra. Platí už pri nástupe do metra, môžete s ním následne prestúpiť do vlaku RER linky C, avšak nesmiete opustiť sieť metra, inak bude neplatný.  Ak však budete mať zakúpený viacdňový lístok na zóny 1-5 (viď info v časti doprava) máte cestu do Versailles v cene.

Vstupné do zámku stojí 18 eur, občania únie do 25 rokov (vrátane) majú vstup zdarma. Využiť môžete aj zvukového sprievodcu, na výber je niekoľko jazykov, slovenčinu ale nehľadajte. Lístok si môžete kúpiť online tu, alebo priamo na mieste. Na lístky sa údajne dlho čaká, my sme si kupovali lístky okolo pol 5 večer a nikde nikto. Tak skúste návštevu zámku skôr ráno alebo podvečer. Určite navštívte aj záhrady. Tu platia vstupné aj 25-roční, cena za dospelého je 8 eur. Záhrady sú tak obrovské, že vám nebudete vadiť ani veľký nápor turistov, jednoducho sa roztratia. Po záhradách sa môžete pohybovať aj na bicykli, golfovom vozíku, alebo vláčiku. Versailles je otvorený denne (okrem pondelka) od 9.00, zámok zatvárajú o 18.00, záhrady o 19.00.

Záhrady vo Versailles
Vstupná brána do zámku
Záhrady

Sacre-Cour a Montmartre 

Sacre-Coeur je rímsko-katolícky kostol zasvätený Božskému Srdcu Ježišovmu. Nachádza sa na najvyššom bode v meste na návrší Montmartre. Je to oblasť plná pouličných umelcov, obchodíkov so suvenírmi a tiež kaviarničiek. Na vrchol sa môžete dostať pešo, alebo lanovkou. Cestu pešo sme absolvovali a vôbec nebola náročná, sem-tam mierne stúpanie, ale nič hrozné. Vstup do baziliky je bezplatný, opäť vás len skontrolujú a pustia do vnútra. Za 4 eurá sa dostanete aj na vrchol do veže, odkiaľ je nádherný výhľad na Paríž.

Bazilika Sacre-Coeur
Výhľad z veže

Moulin Rouge

Najznámejší kabaret v Paríži je jednoznačne Moulin Rouge. Otvorený bol už v roku 1889. Stavba v tvare červeného mlyna ožíva hlavne večer. Vstupné na predstavenia začína niekde na 100 eurách a mali by ste byť v spoločenskom oblečení. Tento zážitok sme vynechali, ale ak ho absolvujete, kľudne sa s nami podeľte s dojmami. V časti, kde sa  nachádza Moulin Rouge nájdete desiatky sex shopov a iných zaujímavosti. Možno tip na suvenír?

Moulin Rouge

Disneyland

Návšteva Disneylandu bola jedným z najkrajších zážitkov v Paríži. Ak máte len trochu radi rozprávky, toto miesto  vás určite očarí. Okrem toho z dielne Disney je aj film Piráti z Karibiku a Star Wars, a keďže aj takéto tematické parky tu nájdete, na svoje si prídu aj akčnejšie typy. O Disneylande by sme mohli rozprávať celý večer, preto sme mu venovali samostatnú stránku. Čítajte tu.

Disneyland

Katedrála Notre-Dame

Ďalším symbolom Paríža je gotická katedrála Notre-Dame, alebo inak Chrám Matky Božej v Paríži, ktorý poznáte z románu od Victora Huga. Pred nádhernou monumentálnou stavbou nás čakal obrovský rad ľudí. Odhadovali sme to tak na hodinu státia, no na naše prekvapenie za 10 min. sme boli dnu. SBS-kári vám len nazrú do tašiek a pustia vás ďalej. Vstup do katedrály je bezplatný, ak chcete vystúpiť na vežu po vyše 300 schodoch bude vás to stáť 8,50 eur. Veľkoleposť celého tohto miesta sa ani nedá opísať slovami. Preto sa o to ani nebudeme pokúšať, urobte si názor sami.

Katedrála Notre-Dame
Katedrála Notre-Dame

Saint-Chappele

Ďalšou pozoruhodnou stavbou je kaplnka Saint-Chapelle. Pri vstupe si pripravte 10€, 25-roční opäť neplatia. Znova vás bude čakať dlhšia rada, ktorá však veľmi rýchlo postupuje dovnútra. Strážnici vás dôkladne skontrolujú, preto so sebou radšej nenoste ostré predmety, nožíky a iné nebezpečné veci.  Vo vnútri kaplnky na vás čakajú nádherné mozaikové okná. Cítili sme sa ako v inom svete. Jednotlivé mozaiky sú výjavy z biblie,  v bulletinoch nájdete aj popisy všetkých okien.

Mozaiky v Saint-Chapelle

Múzeum Louvre 

Louvre patrí k najslávnejším a najnavštevovanejším múzeam na svete. Ako prvá vás upúta sklená pyramída, ktorá je dominantou tohto miesta. Spojenie moderného s niečím historickým nie vždy dopadne dobre, tu to však funguje dokonale. Pyramída prepúšťa svetlo do podzemnej časti múzea, keď nazriete do vnútra, uvidíte davy prechádzajúcich sa turistov. Vstupné činí pre dospelého 15 eur, 25-roční idú opäť zadarmo. Otvorené je denne od 10.00, okrem utorka, kedy je úplne zatvorené. V stredu a piatok môžete Louvre navštíviť až do 22.00, ostatné dni do 18.00. Lístok kúpite aj online tu a nemusíte tak stáť v rade. Múzeum zvnútra sme žiaľ nestihli, čo nás veľmi mrzí, ale lietadlo by nepočkalo. Aspoň máme dôvod navštíviť Paríž znova. Kúsok za Louvrom sú Tuilerijské záhrady, ktoré sú príjemným miestom na piknik, alebo len tak na chvíľu oddychu.

Musée du Louvre

Luxemburský palác a Luxemburské záhrady 

Luxemburské záhrady sú druhým najväčším verejným parkom v Paríži a rozkladajú sa okolo Luxemburského paláca. Ak máte chuť utiecť od mestského ruchu, posedieť si a oddýchnuť, toto je to pravé miesto. Všade je veľa pekne upravenej zelene, lavičky, či spievajúce fontány. Dokonalé miesto na oddych. Luxemburský palác je sídlom senátu a nie je bežne prístupný, iba pri špeciálnych príležitostiach.

Luxemburské záhrady

Ďalšie informácie a zaujímavosti 

Nepriestrelný múr  

Po niekoľkých teroristických útokoch, okolo Eiffelovej veže postavili vysoké, čiastočne sklenené, nepriestrelné múry. Majú návštevníkov ochrániť pred prípadnými útokmi.

Pekárničky 

V Paríži ochutnajte pravú francúzsku bagetu, croissant, macronky, či iné pečivo, ktoré nehľadajte v supermarketoch ako u nás, ale zvlášť práve v takýchto perkárničkách.

Svadba na každom kroku 

Ak hľadáte inšpiráciu na svadobné šaty, prejdite sa po Paríži. Svadobné páry sa tu fotia doslova na každom kroku. V podstate sa ani nečudujeme, svadobné fotografie z Paríža musia byť dokonalé.

Ceny 

Ceny v metropole Francúzska sú podstatne vyššie ako tu v nás. V potravinách a supermarketoch nie je ten rozdiel až taký markantný, avšak ak sa vyberiete na obed alebo kávu, pripravte si tak dvojnásobok toho, čo u nás.

Eiffelova veža v noci

Náš tip 

Paríž sme navštívili na začiatku októbra a myslím, že sme urobili dobre. Na potulkách mestom sme mali príjemných 20 stupňov, číže sme sa ani nevarili, ani nám nebola zima. V Paríži si nájde to svoje každý. Či ste milovníkom histórie, umenia, nákupov alebo len dobrého jedla a zábavy. Strávili sme tu tri celé dni a bolo nám málo. Na to aby sme stihli dôkladne všetko preskúmať, by sa hodilo aj 5 dní. Tak niekedy nabudúce.