Do Atén za históriou

Atény. To slávne mesto, ktoré poznáme z legiend, povestí či mytológie. Mesto plné starovekej kultúry, majestátnych pamiatok a špiny. Žiaľ, tú krásu, ktorú v meste nájdete, dehonestujú vrecia odpadkov a kopa iných smetí, ktoré vidíte takmer všade, dokonca aj v centre mesta. Odhliadnuc od toho, stojí za to Atény navštíviť. My sme tak urobili potom, čo sme sa vracali z ostrova Santorini a pobudli sme tu dva dni. 

Dionýzovo divadlo

Doprava

Do Atén sa pomerne lacno viete dostať nízkonákladovými leteckými spoločnosťami, či už z Katovíc alebo Krakova, čo je vhodnejšie pre väčšinu stredného a východného Slovenska, ale aj z Bratislavy, či Viedne. Samozrejme môžete zvoliť aj vlak alebo auto, ale ak nájdete letenku v dobrej cene, je táto možnosť najvýhodnejšia a hlavne najrýchlejšia.

Z letiska sa do centra dostanete  metrom za ktoré zaplatíte 10€ za jednu jazdu, alebo autobusom za ktorý zaplatíte 6€. Viac o linkách autobusov premávajúcich z letiska a presných odchodoch sa dočítate tu. Po Aténach sa môžete pohybovať metrom, dostanete sa ním všade. 90-min. lístok vás vyjde 1,40€, celodenný lístok stojí 4,50€. Taktiež môžete využiť iné varianty, dvojdňový, či viacdňový lístok. Netreba zabúdať, že na cestu na letisko si je potrebné zakúpiť špeciálny lístok, pripadne využiť niektorý z viacdňových balíčkov, v ktorom cestu na letisko budete mat zarátanú.

Výhľad na Akropolu

Kde sa ubytovať 

Priemerne za noc v Aténach zaplatíte okolo 40-60 eur.  Ubytovať sa môžete priamo v centre, v častiach Plaka alebo Monastiraki, kde budete mať všetko blízko a ešte k tomu ako bonus, aj výhľad na majestátnu Akropolu. Ak chcete na ubytovaní ušetriť, zvoľte miesta mierne vzdialené od centra. Pri bookovaní ubytovania si skontrolujte, či má izba súkromnú kúpeľňu a WC. Mnohé hotely totiž ponúkajú zdieľanú. Taktiež si dôkladne prezrite fotky ubytovania a tiež čítajte hodnotenia. My sme tomu v Atenách nevenovali dostatočnú pozornosť, čo bola chyba. Ubytovanie nebolo zrovna najčistejšie a najpríjemnejšie, takže vám ho ani nemôžeme odporúčať.

Čo vidieť

Väčšina turistov navštívi Atény hlavne kvôli majestátnym pamiatkam a bohatej histórií. Ak je to aj vaším zámerom, oplatí sa kúpiť Athens combinated ticket (niekde ho uvádzajú ako combo ticket, alebo combinated ticket), ktorý obsahuje vstupy do šiestich aténskych pamiatok, vrátane slávnej akropoly za cenu 30€. Niektoré miesta boli naozaj úchvatné, iné by sme oželeli, ale keďže len vstup na Akropolu stoji samostatne 20€, určíte sa tento lístok oplatí. Platí až päť dní, takže nemusíte navštíviť všetky pamiatky v jeden deň. Ak by ste chceli ísť samostatne na všetky miesta, ktoré Athens combinated ticket obsahuje,  vyšlo by vás to viac ako 50€.

Athens combinated ticket (30€) obsahuje vstupy:

  • The Akropolis (samostatné vstupné 20€)
  • Ancient Agora (samostatné vstupné 8€)
  • Roman Agora (samostatné vstupné 8€)
  • Hadrian´s Library (samostatné vstupné 4€)
  • Kerameikos (samostatné vstupné 8€)
  • Olympieion  – Chrám Dia Olymského (samostatné vstupné 6€)

Akropola

Ak nenavštíviš toto miesto, akoby si v Aténach ani nebol. Akropola je vrch na ktorom nájdeš niekoľko starovekých chrámov, medzi nimi aj slávny Panteón. Okrem toho sa ti ponúka výhľad na mesto a staroveké Dionýzovo divadlo, kde ešte stále hrávajú predstavenia a  pravidelne sa tu konajú koncerty. Podvečer sme jeden koncert chvíľu pozorovali a bol to riadny zážitok aj z diaľky, nie to ešte z hľadiska. Na Akropole vás budú sledovať pamiatkoví strážnici. Stretnete ich tu niekoľko  na každom metre štvorcovom. Dávajte si preto pozor, aby ste sa nefotili v štýle “vyskočím do vzduchu” pretože začnú po vás pískať a kričať, aby ste vymazali tú konkrétnu fotku. Za ten čas, čo sme na Akropole pobudli, sme boli svedkami niekoľkých takýchto incidentov. Otváracie hodiny sú od 8.00 do 20.00.

Chrám Bohyne Niké
Chrám Bohyne Niké

Ancient agora

Toto miesto naozaj stalo za navštívenie. Máte ho v cene Athens combinated ticket. Je obrovské,  takže v ňom pobudnete aj tri hodinky a stále sa budete mať na čo pozerať. Historické stavby, starý kostol, pozostatky starých budov, veľké múzeum, stĺpy, stĺporadia. Raj pre fotografov. 

Muzeum v Ancient Agora
Jeden z chrámov v Ancient Agora

Námestie Syntagma   

Na tomto námestíčku nájdete budovu parlamentu, ktorá vás až tak veľmi nemá čím ohúriť, no možno výmena stráži by to mohla napraviť. Je to v celku prepracovane vystúpenie, s dobovými kostýmami vojakov, i keď na nás pôsobilo trochu komicky. Vojaci majú zvláštne podkuté papuče a vtipnú choreografiu.

Čestná stráž pred parlamentom

Aténske národné záhrady 

V horúcich letných dňoch môže byť veľmi príjemná prechádzka aténskymi záhradami, kde sa môžete ukryť pred pálivým slnkom. Záhrady sú rozdelené do viacerých zón, nájdete tam vzácne dreviny, jazierka s korytnačkami a veľa zelene. Záhrady majú potenciál byť veľmi príjemným miestom na oddych, len by im prospela aj lepšia údržba. Vstup je voľný.

Aténske záhrady

Olympijský štadión

Viete, kde sa zrodili olympijské hry? Samozrejme, že v Grécku. Preto tu nájdete aj starý, historický štadión Panathinaikos. Nachádza sa kúsok od parlamentu.  Vstupné je 5€.

V roku 2004 sa v Aténach opäť konali olympijské hry, takže môžete navštíviť aj tento areál. Hlavný štadión má teraz 14 rokov, avšak vyzerá akoby si prežil oveľa viac. Gréci ho z nejakého nepochopiteľného dôvodu nechávajú pomaly chátrať. Areál štadiónu býva otvorený, dostanete sa sem bezplatne, kde-tu nájdete trénujúce deti a ak pekne poprosíte vrátnika, dostanete sa aj na hlavný olympijsky štadión, kde prebiehal otvárací ceremoniál a zapálenie olympijského ohňa.

Olympijský štadión
Areál štadiónu

Monastiraki

Cestou na Akropolu sa zastavte na námestí Monastiraki. Je plné pouličných predajcov, stánkov, obchodíkov, či kaviarničiek. Je to taká veľká tržnica. Predávajú tam všetko, na čo si len spomeniete. Dokonca aj to, čo by ste tam zrejme nehľadali. Napr. taký klavír. 😀 Neopakovateľnú atmosféru tu zažijete hlavne večer. Všade porozkladané stánky so šperkami, suvenírmi a inými drobnosťami a okolo vás pouliční speváci, či hudobníci.

Hora múz (Hill of Musses)

Keď vyjdete až na vrchol Hory múz (Hill of muses), čaká vás úchvatný pohľad na Atény, Oproti vám Akropola a celé Atény ako na dlani.  A ak sa sem vyberiete večer, nemusíte ani do divadla. Predstavenie sa odohrá priamo pred vami. Najprv dokonalý výhľad na mesto, potom úchvatný západ slnka a nakoniec pohľad na osvetlenú Akropolu a ďalšie pamiatky. Ak budete mať na Atény menej času, toto miesto určite nevynechajte.

Výhľad na Akropolu z Hory Múz

Lycabettus

Ďalšie miesto odkiaľ sa vám naskytne panoramatický výhľad na Atény je vrch Lycabettus, kde (ak sa vám nechce ísť pešo) vás vyvezie lanovka a na vrchole si môžete pochutnať na káve, alebo iných dobrotách v reštaurácii. Vyššie spomínaná Hora múz  je pre turistov o niečo menej známa ako vrch Lycabettus, avšak je oveľa bližšie, na vrchol zvládnete vyjsť za niekoľko minúť, a nie je tam až toľko ľudí.

Plaka

Je najstaršou štvrťou Atén a turisti si tu chodia vychutnávať prechádzky úzkymi uličkami so starobylými budovami,  kaviarničkami a tavernami. Reštaurácie majú často postavené  sedenie vonku a do kopca. Miestami sme mali pocit, že sa aj so stoličkou, aj so stolom skotúľame dole.

Aténske uličky

Ďalšie informácie a zaujímavosti

Mesto plne špiny 

Atény sú mestom kontrastov. Na jednej strane vidíte dokonalé monumentálne stavby, a na druhej strane odpadky, kopu smetí a špinu. Dokonca aj priamo v centre nájdete vrecia s odpadkami a v uliciach porozhadzované plastové poháre a iný odpad. To ale ešte nie je až také hrozné, ako keď sa mierne vzdialite od centra a v uliciach vidíte vyhodené koberce, či dokonca gauče priamo na chodníkoch.

Toalety

Na Grécku je zvláštne to, že keď vykonáte potrebu, použitý toaletný papier musíte hodiť do koša. Je to údajne preto, že potrubia majú malé rúrky, a tak by sa upchalo. Nestretli sme sa s tým úplne všade, väčšinou v reštauráciách, na lodi a iných prevádzkach. Toto upozornenie nájdete na WC doske.

Ceny 

V aténskych supermarketoch a obchodoch sú ceny dosť podobné tým naším. V reštauráciách sa ceny líšia v závislosti od miesta (platí, čím bližšie do centra, tým drahšie) a tiež od luxusnosti reštaurácie. Nájdete tu veľa fastfoodov, kde sa dá fakt dobre najesť za pár eur. Náš obľúbený bol Potato King.

Náš tip

Ak ste milovníkom histórie, hlavne tej gréckej, Atény budú pre vás rajom. Majestátne pamiatky a bohatá história však zrejme očarí každého. Trošku smutné je to, že gréci sú neskutoční bordelári, čo pochopíte na každom kroku. Pokiaľ chcete obdivovať pamiatky, vyberte sa sem radšej na jar, alebo v jeseni, pretože v lete pri 30 stupňových horúčavách sa tu miestami nedá žiť. Ale ak predsa prídete v lete, navštívte niektorú z blízkych pláži. Atény sú pri mori, tak to treba využiť. 🙂

Akropola
Roman Agora
Chrám Dia Olympského